szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

415 négyzetkilométeres szakasz vált le az Antarktisz nyugati részén fekvő Wilking-jéghídról, írja a BBC. Az eseményt figyelemmel kísérő brit kutatók szerint mindez várható volt, ugyanakkor sajnálatosan egyértelművé teszi a globális felmelegedést.


Az ESA európai űrügynökség műholdas felvételei a múlt héten azt mutatták, hogy repedések kezdenek el megjelenni a jéghídon, valamint újonnan megjelent jéghegyeket láttak a tengerben a félsziget nyugati oldalán. 

A BBC által megkérdezett David Vaughan professzor még januárban helyezett el egy GPS-es nyomkövetőt a jégbe, hogy figyelemmel kísérhesse a mozgását. Véleménye szerint a jéghíd mozgását több hete lehetett már várni, a híd mögött lévő jég nagy része is követi a hidat. Állítása szerint a Wilkins-jéghidat a harmincas évektől kezdve kifejezetten stabilnak tartották, csak a késő kilencvenes évektől kezdett el zsugorodni, mindez pedig arra utal, hogy az Antarktisz felmelegedése több hasonló képződményre is hatással lehet.

Míg magának a töredezésnek nincsen közvetlen hatása a tengerszintre - mert a leszakadt jégtömb lebeg -, a folyamat egyértelműen fokozza az aggodalmat a klímaváltozással kapcsolatban. Az elmúlt ötven évben a félszigetet a Föld leggyorsabban melegedő helyszíneként tartották számon, jéghídjaiból hat teljesen összeomlott ez idő alatt. A jéghidak eltűnésével gyorsabban indulnak meg a tenger felé a gleccserek és a mögötük felhalmozódott jégréteg - ez pedig az a jég, ami már emelheti a tengerszintet, igaz, a tudományos kutatások nem képesek pontosan felmérni, hogy mennyivel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!