szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világ egyik legnagyobb, ám egyben legbüdösebb virágjának tartott, rothadóhús-szagú titánbuzogány (Amorphophallus titanum) virágozni kezdett a Kalifornia állambeli San Marinóban, a Huntington Könyvtárban.

Titánbuzogány. Szép nagy
© MTI/AP
A 72 órán át nyíló, penetráns szagával a beporzó rovarokat magához vonzó virág neve a görög alaktalan (amorphos) és a fallosz szavakból ered. Maga a növény szumátrai eredetű. Kaliforniában az első 1999-ben virágzott a Huntingtonban, ennek magjából szaporították a mostani virágot, melynek "A büdös fia" becenevet adták. A növény virágzása idején látogatók tízezreit vonzotta a központba.

A most kinyílt titánbuzogány helyi idő szerint szerda délután két órakor kezdte meg virágzását, melynek időpontja mindig váratlan esemény. Előtte 1,2 méterről két méter fölöttire növekedett a növény mérete.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Embereken is tesztelhetik a látásromlás elleni őssejtterápiát

Biztonságosnak bizonyultak azok az állatkísérletek, amelyek során az időskori vaksághoz hasonló szemproblémákat embriókból származó őssejtekkel orvosolták. Ha az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatal (FDA) jóváhagyja, a következő hónapokban már embereken is tesztelhetik a metódust - írja a Technology Review.

MTI Tech

Szonárok miatt jönnek fel túl gyorsan a felszínre a bálnák

A csőröscetek "keszonbetegséget" kapnak, ha túl gyorsan úsznak fel a felszínre - például, amikor a haditengerészet hajóinak szonárjaitól megijednek. Ezt az elméletet támasztja alá egy új tanulmány, amely a jövőben segíthet a kutatóknak megérteni, miért szenvednek a csőröscetek jobban szonártól, mint más tengeri emlősök.

MTI Tech

Kitört egy vulkán a Kuril-szigeteken

Nagy erejű robbanás történt egy vulkán kráterében a Kuril-szigeteken, ezután a tűzhányó 13 kilométer magasságban lövellt ki vulkanikus anyagot - közölte vasárnap a szahalini tengergeológiai intézet.

hvg.hu Tech

Mégsem arra valók ujjbegyeink, amit eddig gondoltunk róluk

Régóta igaznak vélt elképzelést cáfoltak meg a Manchesteri Egyetem kutatói: ujjbegyeink mégsem segítenek igazán abban, hogy a fellépő súrlódás következtében erősebb legyen a fogásunk azon a tárgyon, amit a kezünkben tartunk. Hogy pontosan mire is jók az evolúció szempontjából, azt csak találgatni lehet, írja a BBC.

MTI Plázs

A három legnagyobb világjárvány

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön a legmagasabb - 6-os - fokozatra emelte az A(N1H1) vírus terjedése miatt a járványriadót, világméretűnek minősítve a járványt. A 21. században ez az első pandémia.