szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ez eddig rendben is van.

Ez eddig rendben is van. Számtalan hírportál, hírgyűjtő oldal létezik minden nyelven, minden témakörben. Ám az internet éppen emiatt néha kicsit áttekinthetetlennek tűnhet a gyakorlatlan felhasználóknak. Aki viszont tudja, hogy milyen híroldalak információiban bízik meg, annak az RSS technológia és egy jól használható RSS kliens használata kitűnő megoldást jelent, hogy átlátható felületen jelenítsen meg friss híreket, cikkeket, anélkül, hogy fel kellene keresnie külön-külön minden egyes oldalt és végigmazsolázni azokat.
Ezúttal Windows és Macre egyaránt mutatunk egy-egy jól használható RSS-olvasó alkalmazást.

FeedDemon 3 (Windows)
A dolog apropóját az adja, hogy nemrég megjelent a FeedDemon 3 Windowsra, amely eddig is az egyik legjobb volt a kínálatból, most pedig kellően átdolgozták, hogy még népszerűbb lehessen.

A FeedDemonban rendszerezhetjük kedvenc hírforrásainkat

Az egyik, hogy ha korábban a Google Readert használtuk RSS rendezgetésre, akkor onnan néhány kattintással importálhatjuk RSS feedjeinket. Sőt párhuzamosan is használhatjuk a két szolgáltatást, a hírcsatornákat pedig folyamatosan szinkronizálhatjuk a kettő között, így ha idegen gép előtt ülünk, ugyanazokat a híreket érjük el a Google Readerrel, mint a saját gépünkön a FeedDemonban.

Ha túl sok olvasatlan hír van, jöhet a pánik gomb...

Kicsit átalakították a program felületét, ami jót tett a program sebességének is, ráadásul kapunk egy „home" felületet, amelyen kiemelten láthatók az esetleges friss videók és összesítve a felvett RSS feedekből az aktuális hírek.
Praktikus megoldás a címkefelhő is, amely a home oldal jobb felén jelenik meg, és az általunk a fontosabb anyagoknak adott címkéken alapul. A címkék megadásakor egyébként minden cikk esetében kérhetünk ajánlatot is, vagy megadhatunk sajátokat. Ha kicsit többletmunkának is tűnik, később, ha vissza akarunk keresni valamit, vagy szűrni akarunk egy adott kifejezésre, bizonyára értékelni fogjuk ezt a praktikus eljárást.
A program segít a Twitter üzenetfolyam kényelmesebb olvasásában is. Többek között azzal, hogy ha a Twitteren megszokott rövidített URL-ek fölé visszük az egérkurzort, akkor egy buborékban láthatjuk az eredeti URL címet, anélkül, hogy megnyitnánk. Ez praktikus, ha nem szeretnénk megbízhatatlan, vagy érdektelen oldalra „átlendülni", hiszen a rövidített linkekből amúgy nem derül ki, hogy mit takarnak.

Google Reader szinkronizáció

Az RSS feedek többsége persze nem tartalmazza a teljes cikkeket, de a programban egy kattintással eljuthatunk az eredeti anyaghoz, ráadásul nem nyit ehhez külön böngésző ablakot, hanem integráltan oldja meg (használhatunk „füles" böngészést is a FeedDemonon belül, így akár több, minket érdeklő cikket, hírt is megnyithatunk egy időben, sőt akár külön feedeket is).
Amennyiben a FeedDemont hagyjuk a háttérben tevékenykedni (lekicsinyíthető ikonként az óra mellé a Tálcára), akkor a frissen „beeső" hírekről azonnal értesít minket, így garantáltan nem maradunk le semmiről, és arra is találunk benne kényelmesen használható eszközöket, ha megosztanánk az információt valakivel.
Hírcsatornáinkat mappákba és almappákba rendezhetjük, és természetesen akár előre összeállított listából is választhatunk, ha kezdetben még nincsenek saját elképzeléseink arról, milyen oldalak anyagait érdemes nyomon követni.

NetNewsWire 3.2 (Mac)
A NetNewsWire gyakorlatilag ugyanazt nyújtja Macen, mint a FeedDemon Windowson, ami persze nem annyira véletlen, hiszen azonos cég fejlesztette őket. Természetesen mindezt a Maces felülethez igazították. A megjelenítés amúgy testre szabható, így mindenki olyan körülmények között böngészi a híreket, ahogyan neki a legjobb (a CMD + Enter kombinációval akár teljes képernyőn is). Itt is szinkronizálhatunk a Google Readerrel, a Twitterrel (utóbbinál nagyon praktikus, hogy akár keresésekből is generálhatunk állandóan frissülő Twitter-hírcsatornát).

RSS olvasás Macen, teljes kényelemben

Bár OS X 10.5 és 10.6 alatt akár a Mailben is megoldható az RSS feedek olvasása, a NewNewsWire-nek azért jóval bőségesebb az eszköztára.
Akinek ez az RSS klienses megoldás nem lenne szimpatikus, korábbi cikkünk alapján is választhat más megoldások közül. Aki pedig látványosabb RSS olvasóra vágyik Macen, annak javasoljuk még a Times-t, amelyről itt írunk részletesen.
Sőt egy másik anyagunkból azt is megtudhatják, mit is jelent az RSS-betegség...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!