szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Öt alapszabály betartásával megkímélhetjük magunkat rengeteg kellemetlenségtől - írja a New York Times. A Facebookon ugyanis roppantul fontos, hogy ki és pontosan mit láthat rólunk. Ha ezt kezeljük, mindenki csak arról tud, amiről mi akarjuk, hogy tudjon.


Az első, legfontosabb és egyben legtöbb időt igénybevevő feladat az úgynevezett friendlistek, azaz barátlisták létrehozása. Különítsük el ismerőseinket listákba: az egyikbe helyezzük el munkatársainkat, egy másikba családtagjainkat, egy harmadikba baráti társaságunk hozzánk legközelebb álló tagjait - természetesen ettől eltérő kategóriákat is létrehozhatunk, ez csak rajtunk múlik. Ha több száz barátot gyűjtöttünk össze, akkor garantáltan rááldozhatunk legalább egy fél órát erre a feladatra, cserébe többször nem kell a listákkal foglalkoznunk és sokkal jobban tudjuk kontrollálni azt is, hogy ki mit lát belőlünk, így megkímélhetjük családtagjainkat életünk privátabb pillanataitól. (Ezt a Friends oldalon tudjuk a Create New List gombbal elkezdeni.)

Ha készen vannak a listáink, a Settings menün belül a Privacy Settingsben, a biztonsági beállítások között beállíthatjuk, hogy az egyes listák tagjai mit láthatnak belőlünk. Profilunkra, alapvető információinkra, személyes adatainkra, státuszunkra, a rólunk készített fényképekre, munkahelyünkkel kapcsolatos adatokra külön-külön beállíthatjuk, hogy kik láthatják: megnézheti bárki, csak hálózataink és barátaink (a hálózatok alatt értsük az összes magyart, az összes olyan embert, aki velünk egy munkahelyre, egy osztályba, egy szakra járt), csak barátaink (vagy barátaink és az ő barátaik) vagy éppen senki sem. (Az egyes elérhetőségeinkre ugyanígy megadhatjuk a láthatósági szabályokat, telefonszámra, emailcímekre vagy éppen lakáscímünkre - ha valaki még mindig megadja ezeket 2009-ben.)

A Privacy Settingsen belül a Search almenüben azt is beállíthatjuk, kinek dobhatja ki a Facebook a profilunkat egy keresést követően: láthatja bárki, csak hálózataink és barátaink - lehetőségeink ugyanazok, mint amit fent már részleteztünk. Akár azt is beállíthatjuk, hogy rejtőzködhessünk az oldalon és senki ne lásson minket, csak a barátaink. Egy menüvel arrébb azt is beállíthatjuk, hogy a facebookos alkalmazások mit lássanak belőlünk, megosztjuk-e velük adatainkat, címünket, telefonszámunkat, kedvenc oldalainkat - vagy éppenséggel bármi mást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!