szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Három megkövült tojást találtak egy Toszkánában feltárt etruszk temetőben. Az ókori sírokban elhelyezett étel a régészek szerint a halott túlvilági életéhez volt szükséges.

Még nem tudjuk, tyúktojásról van-e szó vagy sem, és laboratóriumi vizsgálat állapítja meg azt is, hogy nyersen vagy főve helyezték-e el azokat a sírban. Azonban bizonyos, hogy rendkívüli leletről van szó: a 2200 éves tojások kiváló állapotban maradtak fenn - számolt be a napokban az olasz sajtónak Angela Turchetti a toszkánai régészeti felügyelet vezetője.

Az elmeszesedett tojásokat a Siena és Grosseto közötti Casale di Pari területén felfedezett etruszk nekropolisz egyik sírjában találták. A Krisztus előtti második századra datált sírt rögtön elnevezték a Három tojás sírjának. A tufába vájt sírkamra berendezése alapján a régészek azt feltételezik, hogy magas rangú etruszk család sírjáról van szó.

A temető eddig kiásott sírjaiban talált tárgyakról a régészek nem nyilatkoztak és a leleteket azonnal el is szállították, attól tartva, hogy az ókori zsákmány felkeltheti a sírrablók figyelmét.

Turchetti elmondta, hogy Itália etruszk temetőiben már találtak többek között növény és gyümölcs magot, szőlő- és babszemet, olivaolajat és olyan állatok csontjait is felfedezték, amelyeket a halottak lakomájához helyeztek el a sírban. A tojásnak rituális erőt tulajdonítottak az etruszkok, mivel az újjászületést jelképezte - hangsúlyozta Turchetti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az aszály ártatlan a mamutok kipusztulásában

Az észak-amerikai mamutok kipusztulását az első vadászok megjelenése és egy enyhe klímaváltozás idézhette elő, de semmiképpen sem egy aszály. Erre a következtetésre jutottak kanadai kutatók az ősi ormányosok fogzománcának elemzése alapján.

MTI Tech

Különös változások az esőerdőkben

A legeldugottabb esőerdőkben is érdekes változásokra lettek figyelmesek a kutatók az elmúlt években: a trópusi erdők biomasszája és változásuk üteme nő, biológiai sokféleségük azonban csökken.