szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jobb- és a balkezesség mellett akár a mobilhasználat is árulkodhat arról, melyik agyféltekénk a dominánsabb.

Csörög a mobiltelefonja és ön gyorsan a füléhez teszi. De vajon melyikhez? A jobb oldalihoz vagy inkább a bal oldalon lévőhöz?

Állítólag már e kis mozdulat is sokat elárul arról, hogy melyik agyféltekéje a domináns (ezt amúgy a jobb- és balkezességgel is összefüggésbe hozzák).

Az ma már köztudott, hogy bizonyos idegi működéseket a nem egyforma intenzitással végzi a két agyfélteke, az egyik ebben, a másik abban vesz részt túlnyomóan. A jobb- vagy balkezesség, a nyelv megértése és a beszéd olyan jellegzetességek és tevékenységek a legtöbb egyénnél, amelyeket az egyik, a domináns félteke kontrollál. Ezzel szemben a térérzékelés, az arcfelismerés és a zene értése a nem domináns féltekében történik. A felnőtt népességnek több mint 90 százaléka jobbkezes, tehát a bal agyféltekéjük domináns – írja a Wikipédia. 

A detroiti Henry Ford kórház kutatói érdekes eredményre jutottak mintegy 5000 ember vizsgálata során: azoknak, akik önkéntelenül is a jobb fülükhöz teszik a mobilt, a bal agyféltekéjük a dominánsabb, míg ez fordítva is igaz, azaz a bal füles mobilozás a jobb agyfélteke dominanciájára utal. Ez még akkor is így van, ha mondjuk egy jobbkezesnél ez a fajta mozdulat és irány kifejezetten kényelmetlen, ha telefonálás közben például jegyzetelniük kell.

A felmérésnek volt egy járulékos eredménye is, ugyanis – állítják a kutatók – ha igaz volna, hogy a mobilozással párhuzamosan nőne a nyaki és a fejet, illetve az agyat érintő daganatok kockázata, akkor – mivel az emberek többsége a jobb fülénél telefonál – a daganatok között is érezni kellene a jobb oldali dominanciát, azonban ilyet eddig nem tapasztaltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!