Őrült ötlet, de működik: lávalámpák védenek a hackerektől
Egy amerikai biztonsági cég lávalámpákban vélte megtalálni az igazán megbízható titkosítás kulcsát.
hvg.hu
Nem mindennapi titkosítási megoldást használ a Szilícium-völgyben székelő Cloudflare biztonságtechnikai cég a véletlenszerűség biztosítására, amikor titkosítási kulcsokat generálnak. Véletlenszerűség – elvileg – számítógépekkel is elérhető (sőt az esetek döntő többségében számítógépet használnak erre), azonban ezzel pont az a probléma, ami a számítógépek lényege, nevezetesen hogy kiszámíthatóak, és ez pont ellentmond a véletlen lényegének.
Amikor egy számítógép végrehajt egy programot, az előre meghatározott lépések sorozatát követi, ahhoz tehát, hogy valóban véletlen számokat lehessen generálni, már be kell vonni a fizikai világot is – magyarázza a Cloudflare kriptográfiai vezetője. Az internet forgalmának mintegy tíz százaléka átszivárog a Cloudflare szerverein, és mivel a cég óriási titkosított forgalmat bonyolít, fontos, hogy milyen biztonsággal oldják meg ezt.
YouTube/Tom Scott
A cég központjának előcsarnokában meglepő látvány fogadja a látogatókat: egy olyan fal, amely telis teli van lávalámpákkal, és éppen ez a megoldás a titkosításhoz. A lámpákat, a belső mozgást, a buborékokat, azaz a valóban véletlenszerű mozgást, amit még statikus zaj, a fényviszonyok, a levegő is befolyásol, kamerák rögzítik, és elküldi a cég szerverére. A lávalámpák által generált adatokat pedig véletlenszerű, kiszámíthatatlan bájtokká alakítják. Ezeket továbbküldik a Cloudflare szerverekre a világ minden tájára, és ezekkel generálnak tulajdonképpen megfejthetetlen titkosítási kulcsokat. Más szavakkal: az igazán erős titkosításról a lávalámpák gondoskodnak.
A Tisza jelöltje 42 százalékot, míg a körzetet 2022-ben megnyerő Hadházy Ákos 18 százalékot kapna Zuglóban a 21 Kutatóközpont mérése alapján. A felmérést készítő intézetet vezető Róna Dániel szerint csak az a biztos, hogy a Fidesznek aligha osztanak lapot. A HVG azt is kiderítette, kit indít a kormánypárt.