szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok régóta próbálják megismételni az eljárást, amely 12 éve egy HIV-fertőzött beteg hosszú távú, teljes tünetmentességéhez vezetett. Most úgy tűnik, hogy a "londoni beteg" néven emlegetett pácienssel sikerült, így bizonyítván, hogy a kezelés sikere reprodukálható. Szakértők szerint a mérföldkő reményt jelent az embereknek: a gyógyulás nem álom, elérhető.

A világjárvány történetében másodjára sikerült kigyógyítani valakit az AIDS-tünetegyüttest okozó HIV-vírusból. A The New York Times a Nature című tudományos lapban kedden megjelenő tanulmányra hivatkozva számol be az esetről, és azt írja: az, hogy a tudománynak 12 évvel az első sikeres kezelés után sikerült megismételnie az eljárást, immár bizonyítja, hogy a HIV gyógyítása bár nehéz, de nem lehetetlen.

A tudósok, akik a kezelés részleteit egy Seattle-ben rendezendő virológiai konferencián taglalják majd, hivatalosan a "remisszió", azaz "tünetmentesség" kifejezést használják, a közbeszédben már a szakértők is gyógyulásként emlegetik az esetet. Az amerikai napilap megjegyzi: a kétféle szóhasználat mögött az áll, hogy nagyon nehéz nevén nevezni egy ilyen fajsúlyú valamit, ha összesen csak két példa van rá a világon.

A két esetben közös, hogy a betegek csontvelő-transzplantációt kaptak. És bár azzal az orvosok a páciensek daganatos megbetegedését tervezték kezelni, az átültetés végül ahhoz vezetett, hogy a beteg HIV-fertőzöttsége is eltűnt.

A kezelés kapcsán a tudomány óvatos, mert miközben a HIV-fertőzés kordában tartására ma már viszonylag hatékony gyógyszerek vannak, a csontvelő-átültetés kifejezetten kockázatos beavatkozás, adott esetben évekig tartó mellékhatásokkal. Tömeges elterjedésére ezért egyelőre nem számíthatunk. Arra viszont igen, vélik a szakértők, hogy a hatékonynak bizonyuló transzplantáció elemeit "ellesve", hasonló hatást idézzenek elő az immunsejteknél, és ilyen úton gyógyítsanak ki embereket a HIV-fertőzésből.

A The New York Times a holland Utrechti Egyetemi orvosi központjának virológusát kérdezte meg a "londoni beteg" esete kapcsán. Annemarie Wensing úgy fogalmazott:

"Ez reményt ad az embereknek, hogy a gyógyulás nem álom. Elérhető."

A most nyilvánosságra hozott eset alanyát azért említik csak londoni betegként, mert névtelenséget kért. Az amerikai lap újságírójával azért e-mailben összekötötték az orvosok. Azt írta: szürreális érzés volt, amikor megtudta, hogy rákos megbetegedéséből és a HIV-fertőzésből is kigyógyíthatják.

"Sosem gondoltam, hogy még az én életemben lesz ilyen gyógymód."

A tudósok azóta próbálják megismételni az eljárást, hogy 2007-ben, szintén a seattle-i, retrovírusokról és az opportunista fertőzésekről szóló konferencián egy német orvos bemutatta a "berlini beteget", az első embert, akit sikerült kigyógyítani a HIV-fertőzésből. A ma 52 éves Timothy Ray Brown, aki leukémiás is volt, később nevét is vállalva a nyilvánosság elé lépett.

A "londoni beteg" a HIV-fertőzés mellett Hodgkin-kórban, a nyirokcsomókat érintő daganatos megbetegedésben szenvedett.

A szakértők megjegyzik, a berlini és a londoni beteg közti további különbség, hogy míg Timothy Ray Brown majdnem belehalt a kezelésbe, a mostani eset során nem állt fent ilyen kritikus helyzet. A csontvelő-transzplantáció minden mellékhatás nélkül pusztította el a rákos sejteket, miközben a HIV-vírussal szemben ellenállóvá váló új immunsejtek átvették a korábbi, sebezhetőnek bizonyult, saját immunsejtjei feladatát, így küzdötték le a fertőzést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!