szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újfajta megoldással álltak elő az amerikai Rice Egyetem tudósai, ami a jövőben segíthet a daganatos megbetegedések kezelésében. Az egérkísérletek sikeresek voltak, az év végén a klinikai tesztek is elindulhatnak.

Egy újfajta – egyelőre kísérleti jellegű – kezelési mód nagyon jó eredményeket hozott a rákgyógyítás terén. A Science Advances című tudományos lapban közölt publikáció szerint az egérkísérletek során sikerült hat nap alatt kiktatni az előrehaladott petefészek- és vastagbéldaganatot az egerekben. A klinikai teszteket az év végén kezdhetik majd el a szakemberek.

A kezelés újdonságát nem is annyira a gyógyszer, mint annak a bejuttatási módja jelenti. A metódus során apró, „gyógyszergyártó” gyöngyöket ültettek az egerek szervezetébe, amelyek aztán folyamatosan nagy mennyiségben bocsátották ki az interleukin–2-t (IL2) nevű citokint (fehérjét). Ez egy természetes fehérje, ami bevonja a fehérvérsejteket a daganat elleni küzdelembe.

Az interleukin–2 egy, az immunrendszer reakcióját kiváltó fehérje. Bár ezt már eddig is használták a melanoma és a vesedaganat kezelésére, a legfőbb probléma, hogy úgy kell hatékonynak lennie az IL2-nek, hogy közben nincs veszéllyel a szervezetre. A túl sok citokin ugyanis gyulladást okozhat a szervezet más részeiben, ami komoly veszélyt jelenthet a beteg életére.

A mostani kísérletek során a gyöngyöket a hashártyába ültették be, ami lehetővé tette, hogy a gyógyszer a rákot támadja, ne pedig a szervezet egészét károsítsa. Ha a beültetett mennyiséget intravénásan adnák be a betegnek, annak végzetes következménye lenne, ebben az esetben azonban azt találták, hogy a citokin mennyisége a daganat körül 30-szor magasabb, mint a szervezet más részein.

Jeff Fitlow / Rice University

Omid Veiseh, a texasi Rice Egyetem biomérnöke szerint a gyöngyöt elég egyszer beültetni, a „gyógyszergyár” pedig minden nap előállítja a megfelől mennyiségű IL2-t ott, ahol arra szükség van. A szakember szerint miután megállapították, hogy pontosan mennyi gyöngyre van szükség, a petefészekrák esetében 100 százalékban, a nyolc vastagbéldaganatos egér esetében pedig hétben sikerült elpusztítani a tumort.

A beültetett gyöngyök 30 napig termelték a citokint, ám a szakemberek szerint az sem jelentene gondot, ha 30 nap után egy újabb kúrára lenne szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!