Hallgassa meg: ilyen félelmetes hangok vannak a Jupiternél
A NASA több űrszondája is rögzítette már, mi történik a Jupiter mágneses mezőjének azon részénél, ahol a napszél beleütközik a magnetoszférába. Az eredményt hallani is lehet.
A NASA több űrszondája is rögzítette már, mi történik a Jupiter mágneses mezőjének azon részénél, ahol a napszél beleütközik a magnetoszférába. Az eredményt hallani is lehet.
Nagyságrendekkel gyorsabban forogtak a Földnél, és akár több mint százszor nagyobb tömegűek voltak a Napnál azok a fekete lyukak, melyek egyesülését nemrégiben sikerült megfigyelni. Az esemény nem csak a kiemelkedő tömeg miatt érdekes, hanem mert keletkezésének megfejtése közelebb viheti a kutatókat a fekete lyukak születésének jobb megértéséhez.
Még rengeteg üzemanyaga van, és majdnem rekord távolságra van a Földtől a New Horizons űrszonda, mely segítségével 10 éve a Plútóról is jelentős dolgokat tudhatott meg a tudomány. Most azonban költségcsökkentés áldozatává válhat.
Megérte várni: decemberben példátlan közelségbe merészkedett a Nap felszínéhez NASA Parker űrszondája, ám csak most hozták nyilvánosságra a kapcsolódó képsorokat.
A Tokiói Egyetem kutatóinak legújabb munkája segíthet abban, hogy a jövőben fenntarthatóbbá váljanak az űrbéli küldetések.
A Skorpió csillagképben látható képződmény, az NGC 6334 a Földtől nagyjából 4000 fényévre található, a belsejében pedig sorra születnek a csillagok.
A számítások szerint 2029-ben érhet célba az az üzenet, amit Ukrajna a Gliese 581c kódjelű bolygó felé küldött el. Ha van ott értelmes élet, valószínűleg meglepődik majd az üzenet tartalmán.
Minden valószínűség szerint a történelemben először sikerült azt rögzíteni, hogy egy aszteroida csapódik a Szaturnuszba. Az eredmény megerősítésére azonban még várni kell.
Eredetileg nászajándék lett volna az aranyozott étkészlet. Azt is elmondta, miért formáz csodaszarvast a felvarró a ruháján.
A Donaldjohanson aszteroidával még áprilisban találkozott a Lucy űrszonda, és rendkívül kis távolságból tudott róla felvételt készíteni.
Elektromos kisülések lehetnek a marsi porördögökben – ez első hallásra izgalmas felfedezésnek hangzik, pedig veszélyt jelenthet a vörös bolygón lévő eszközökre, sőt, a később ott leszálló emberekre nézve is.
Kína bejelentette, hogy jövő hétfőn megalapítja az International Deep Space Exploration Association (IDSEA) nevű nemzetközi társaságot – jelentette a kínai állami média. A szervezet célja, hogy elősegítse a mélyűr kutatására irányuló nemzetközi tudományos együttműködést.
Ötből három marsi kommunikációs műhold is leállhat az amerikai elnök költségcsökkentési tervei miatt, ez pedig súlyosan érintheti a NASA céljait a vörös bolygón – miközben éppen bővíteni kéne ezt a hálózatot.
Ezzel akar szélesebb közönséget elérni az amerikai űrhivatal.
A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Kapu Tiborral videotelefonált.
Kapu Tibor első magyar űrhajósként léphetett a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére, miután a SpaceX Dragon űrhajója sikeresen összekapcsolódott az ISS-szel.
Egy nappal az Axiom Space Ax-4-küldetésének startja után élőben jelentkezett be Kapu Tibor és három űrhajóstársa a SpaceX Dragon fedélzetéről.
A SpaceX Dragon űrhajója csütörtök hajnalban Magyarország felett is átrepült, a pillanatot pedig sikerült egy fotón megörökíteni.
Szerdán napközben nemcsak az Ax-4 misszió Space X Dragon űrhajója emelkedett magasba, hanem a magyar felhasználók érdeklődése is.
A jövőben már a világűrben is fel lehet majd dolgozni a műholdak által rögzített adatokat – hála egy kvantumszámítógépnek.