szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egészen meglepő eredményekre jutott a Harvard Egyetem orvosi karának tudósai által készített kutatás: a kutyák e szerint harapósabbak lehetnek a nagy melegben, a tűző napsütésben, és akkor, ha rossz a levegőminőség.

A Harvard szakemberei nyolc amerikai város kutyaharapási adatait tekintették át a 2009 és 2018 közötti időszakban, majd összevetették ezeket a városok napi időjárási és szennyezettségi adataival – összesen 70 ezer kutyaharapást vizsgáltak.

Mint kiderült, a környezeti tényezők és a kutyaharapások között valóban megfigyelhető kapcsolat: azon napokhoz mérten, amikor alacsonyabb az UV-sugárzás mértéke, a magasabb UV-s napokon 11 százalékkal nőtt meg a bejelentett kutyaharapások száma – derül ki a Scientific Reports folyóiratban közölt eredményekből.

Amikor a hőmérséklet volt magasabb, 4, míg amikor az ózon szintje volt nagyobb, 3 százalékos volt a kutyaharapások számának növekedése. Kis mértékű csökkenés volt ugyanakkor megfigyelhető csapadékosabb napokon, míg a PM 2.5-ös finomrészecskék szintje a levegőben nem mutatott változást.

Egy kutatás szerint nem csak a kutya fajtáján múlhat, hogy az mennyire agresszív

Számos tényező és jellemző játszhat szerepet abban, hogy egy kutya mennyire agresszív, derült ki a São Pauló-i Egyetem kutatásából. Ezek között van a kutya és a gazdája közötti kapcsolat is.

Ugyan a kutatók szerint ellenségesebbek lehetnek a kutyák a fent nevezett környezeti tényezők esetében, de a tanulmánynak is megvannak a maga korlátai: hiányoznak más fontos tényezők, mint mondjuk a kutya fajtája, neme, vagy ivartalanítva vannak-e az ebek – de még sok mást is érdemes lenne figyelembe venni, írja a Gizmodo.

Mindezek miatt, a szerzők szerint még további kutatások szükségesek a területen, hogy jobban megértsük a jelenséget, annak okait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!