Gyakran hallani, hogy egyes kutyák egyszerűen agresszívebbek más fajtáknál, a szakemberek ugyanakkor nem feltétlenül értenek egyet ezzel. Egy új, 655 kutya (és gazdi) bevonásával készült brazil tanulmány szerint más is lehet az agresszív viselkedés mögött, mint a kutya fajtája.
Az Applied Animal Behaviour Science folyóiratban publikált eredmények szerint ugyanis a viselkedés az állat és a környezete közötti kölcsönhatásból is ered.
Briseida de Resende, a São Pauló-i Egyetem etológusa elmondta: a környezet, a gazdi és az állat kapcsolata, valamint a kutya külső tulajdonságai mind hatással lehetnek arra, hogy az állatok hogyan lépnek kapcsolatba velünk, és mi velük.
Az új, kérdőíves módszerrel elvégzett kutatás eredményei szerint azok a kutyák, melyekkel játszik a gazdájuk, rendszeresen mennek sétálni, kevésbé voltak agresszívek – a saját gazdáikkal és az idegenekkel szemben is. Jelentős volt a szerepe a képzettségnek is. Arra is fény derült, hogy az agresszió 73 százalékkal kisebb eséllyel fordult elő idegenekkel szemben, amennyiben a kutya gazdája nő.
Sőt, a jelek szerint a kutya neme is lényeges lehet, a hím állatokhoz mérten a nőstények 40 százalékkal kisebb valószínűséggel mutatnak agressziót a gazdájuk felé – írja a Science Alert.
A kutatás egyik érdekes megállapítása, hogy néhány fizikai jellemző is szerepet játszhat az agresszióban: az egészségtelenül rövid orrú fajtákhoz tartozó kutyák 79 százalékkal nagyobb eséllyel mutatnak agressziót a gazdáik irányába.
Sokáig úgy tartották, hogy csak az ember képes felismerni vagy megérezni egy másik teremtmény szándékait. Hát, nem így van.
Végül azt is megállapították, hogy a súly és a marmagasság csökkenésével egyes nem kívánatos viselkedési formák esélye is növekedett, mint például a hiperaktivitás vagy a figyelemkereső viselkedés.
A kutatócsapat úgy összegezte a megállapításait, hogy ahelyett, hogy az agresszív viselkedést meghatározott fajták jellemzőjeként határoznánk meg, inkább érdemes azokat a tényezőket is alapul venni, amelyeket ez a kutatás feltárt: ezek ugyanis mind befolyással lehetnek arra, hogy a kutya miként viselkedik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.