szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelek szerint a zeneiparban is egyre inkább teret nyerhet a mesterséges intelligencia, és Grammy-díjat is nyerhetnek azok a számok, amelyekben valamilyen formában közreműködött az MI. Mindent azért nem lehet, vannak kivételek.

Az évente átadott Grammy-díjjal a zeneipar legkiemelkedőbb eredményeit ismerik el, és ez számít napjainkban a legpatinásabb díjnak a területen. Az zeneipart azonban – mint sok más területet is – jelentősen érintette az elmúlt időszakban a mesterséges intelligencia, példának okán a világhírű francia dj, David Guetta is kipróbálta, Eminem hangját utánozva vele.

Így jó eséllyel egyre inkább teret nyer majd az MI a zenék világában is, és a jelek szerint az ezzel készült zenék is esélyesek lehetnek a Grammyre – ezt mondta legalábbis Harvey Mason Jr., a díjátadót szervező Amerikai Hanglemez-akadémia (Recording Academy) elnöke és vezérigazgatója.

Mint a szakember az AP News-nak kifejtette: azok a zenék, amelyek mesterséges intelligenciával készültek, vagy annak egyes elemeinek elkészítésében közreműködött az MI, jogosult a nevezésre és arra is, hogy jelöljék Grammyre.

Letiltották a ChatGPT egyik funkcióját, miután visszaéltek vele a felhasználók

A fizetőkapus tartalmakat is szó nélkül a felhasználók elé tárta a ChatGPT új, a webre is rálátó funkciója, így az OpenAI átmenetileg eltávolította azt a mobilappból - a jelek szerint azonban nem véglegesen.

Mindez a nyilatkozat azt követően született – jegyzi meg az Interesting Engineering –, hogy egy hónapja arról döntött a Hanglemez-akadémia, hogy az elismerést kizárólag „emberi alkotók” nyerhetik el.

Jelenleg úgy tűnik, ha egy dalban MI-t használnak a vezető vokálban, akkor az a szám jogosult lehet a díjra dalszerzői kategóriában, de a teljesítményt elismerőben már nem – tekintettel arra, hogy az adott dalt nem ember énekelte fel. Ám ha egy dalszöveg szerzője az MI volt, és ember énekelte fel, egyik kategóriában sem lesz jogosult a dal az indulásra.

Mason végül megjegyezte: azt nem szeretnék, hogy a technológia az emberi kreativitás helyettesítője legyen, ők inkább egyfajta extra „adalékként” tekintenek rá a zenealkotás folyamatában.

Most próbálják ki embereken a kizárólag mesterséges intelligencia által készített gyógyszert

A mesterséges intelligencia segítségét már eddig is igénybe vették a gyógyszergyártásban. Most viszont már olyan orvosság is készül, amelynek létrehozásában kizárólag az MI vett részt. Elkezdődhetnek a humán klinikai vizsgálatok.

Mint az a fentiekből kiolvasható, a mesterséges intelligencia egyre inkább teret nyer az élet minden terén – és a zenék mellett még megannyi más dologban is közreműködhet, elvégre szöveget, képet, sőt videót is tud készíteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!