szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia segítségét már eddig is igénybe vették a gyógyszergyártásban. Most viszont már olyan orvosság is készül, amelynek létrehozásában kizárólag az MI vett részt. Elkezdődhetnek a humán klinikai vizsgálatok.

A mesterséges intelligencia már számos területen bizonyította felülmúlhatatlan tudását. A gyógyszeriparban is, azonban az most még kuriózumnak számít, hogy teljesen rábízzák egy orvosság kifejlesztését. Márpedig a hongkongi Insilico Medicine biotechnológiai startup éppen ezt tette: több mint 400 millió dolláros támogatással megalkotta az INS018_055 nevű gyógyszert az idiopátiás tüdőfibrózis (IPF), a tüdőben hegesedést okozó krónikus betegség kezelésére – írja a CNBC.

Az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribb ez a betegség, és kezelés nélkül 2–5 éven belül halálhoz is vezethet. Bár nem tudni még pontosan, mi vezet a kór kialakulásához, azt feltételezik, hogy a léghólyagokban lévő sejteket ért vírusfertőzés lehet a felelős.

„Az INS018_055 az első teljesen a generatív mesterséges intelligencia által fejlesztett gyógyszer, amely elérte a humán klinikai, a betegekkel végzett II. fázisú vizsgálatokat" – mondta el az idézett forrásnak az Insilico Medicine alapítója és vezérigazgatója, hozzátéve, hogy ez a világon az első olyan gyógyszer, amely új, mesterséges intelligencia által generált tervezést tartalmaz.

A gyógyszerfejlesztési folyamat 2020-ban kezdődött, és az volt a cél, hogy olyan innovatív megoldást fejlesszenek ki az IPF kezelésére, amely leküzdheti a jelenlegi terápiákkal kapcsolatos korlátokat és mellékhatásokat.

Insilico Medicine

Az IPF gyógyszer jelenlegi kipróbálása egy randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálat, amely 12 héten át zajlik Kínában. Az Insilico azt is tervezi, hogy ezután kiterjeszti a kísérletet 60 alanyra és 40 helyszínen az Egyesült Államokban és Kínában. Ha a második fázisú vizsgálat is eredményes lesz, akkor egy további, nagyobb kohorsz (speciális populációt érintő) vizsgálatra is sor kerül.

A kutatók remélik, hogy már jövőre meglesz a mostani, II. fázisú vizsgálat eredménye. Azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy egyelőre nehéz megjósolni a jövőbeli fázisok pontos időpontját, mivel a betegség viszonylag ritka, és a betegeknek meghatározott kritériumoknak is meg kell felelniük. Ezzel együtt bíznak abban, hogy a MI által fejlesztett gyógyszer az elkövetkező néhány évben a piacra kerül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!