szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen 88 vöröstűzhangya-fészket találtak a kutatók Olaszországban, és ez az egész kontinensre nézve vészjósló előjel lehet.

Új, invazív, a kontinensen nem őshonos hangyafaj telepedett meg Olaszországban, és a globális felmelegedésnek köszönhetően egész Európában elterjedhet – figyelmeztetnek a szakemberek egy új, a Current Biology folyóiratban megjelent tanulmányban.

A vörös tűzhangyának (Solenopsis invicta) erős fullánkja van, és képes kárt tenni a terményben is. Rendkívül gyorsan terjed, „szuperkolóniákat” hoz létre, egyszerre több királynővel is – ahol megjelennek, ott kárt tesznek az őshonos állat- és növényfajokban is.

A tanulmányon dolgozó kutatók összesen 88 vöröstűzhangya-fészket találtak Szicíliában, Siracusa városának közelében – írja a The Guardian. Ezek a fészkek 5 hektáron terültek el. A genetikai vizsgálatok szerint az invazív kolóniák az Amerikai Egyesült Államokból vagy Kínából érkezhettek, és elengedhetetlen a gyors, összehangolt fellépés, hogy kezelni lehessen a problémát, még mielőtt kontrollálhatatlanul terjedésnek indulnának.

Egy kutató lefilmezte a hangyákat, ahogy „leköveznek" egy ragacsos felületet, így építenek hidat

Egy amerikai kutató lefilmezte, ahogy a kellemetlen csípésükről hírhedt vörös tűzhangyák mondhatni leköveznek egy ragacsos felületet, hogy tovább tudjanak haladni.

A hangyafaj kedveli a meleget, és a kutatók szerint Európa 7 százalékában telepedhet meg – főleg a városi területeken. Az európai terjedést a globális felmelegedés tovább gyorsíthatja, mert ezáltal élhetőbbek lesznek számukra a meleg régiók.

A Sokszínű Vidék a témában megkereste Sár József entomológust, akinek a szavaiból nem sok jó rajzolódik ki:

„A vörös tűzhangya a legveszélyesebb és legagresszívabb rovarok közé tartozik. Brazíliában „nadrágledobó” hangyának is hívják, miután ez az apró, 2-3 mm-es állat, ha megszúr, lévén fullánkos, olyan, égési fájdalomhoz hasonlítható érzést okoz, hogy az érintettnek valóban meg kell szabadulnia a nadrágjától”

– mondta a lapnak a szakértő, megjegyezve, hogy az is problémát okoz a csípés okozta fájdalom mellett, hogy nehéz „lerázni” a hangyákat, lévén a szájszervükkel kapaszkodnak a bőrbe. Úgy fogalmazott:

„abban reménykedhetünk, hogy bár igen invazív, de trópusi környezetben élt, és szubtrópusi és mediterrán környezetben jelent meg, ezért talán az itthoni téli fagyokat nem tudja átvészelni, így nem honosodik meg Magyarországon”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!