szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók szerint több oka is van annak, hogy a Nemzetközi Űrállomáson lévők kevésbé élvezik az étkezéseket.

Bár a Nemzetközi Űrállomáson szolgáló asztronauták sosincsenek egyedül, az ottani munka meglehetősen magányos dolog, hiszen családtagjaikkal és barátaikkal érthető módon heteken, hónapokon át nem tudnak találkozni. Az ausztrál RMIT Egyetem kutatói szerint mindez a hosszú távú űrutazásokra nézve is komoly problémát jelent.

Az International Journal of Food Science and Technology tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az ételek aromái kulcsfontosságúak lehetnek annak megértésében, hogy az űrhajósok miért nem élvezik az étkezéseket az űrben. Emellett – és talán ez a fontosabb – azt is megállapították, hogy a környezet képes befolyásolni, hogy miként érzékelik az aromákat és az ízeket az asztronauták.

Julia Low, a tanulmány vezető szerzője szerint a magány és az elszigeteltség erős érzése komoly hatással lehet erre. Ugyanakkor egy másik tényező is befolyásolhatja az ízérzékelést: a mikrogravitáció. Amikor ugyanis az űrhajósok felkerülnek az űrbe, megduzzad az arcuk, és eldugul az orruk. Ennek oka, hogy a súlytalanság állapotában a folyadék a test alsó részéből a felsőbe vándorol. Emiatt lényegében a megfázás tüneteit érezhetik magukon, ami a szaglást és az ízlelést is befolyásolja.

Ezek a tünetek azonban rövid időn belül elmúlnak, így a szakemberek a virtuális valóságot is segítségül hívták, hogy szimulálják a Nemzetközi Űrállomás környezetét, és választ találjanak arra, miért ízlelnek másként dolgokat.

Megmutatta a SpaceX az űrhajót, ami megsemmisíti a Nemzetközi Űrállomást

A tervek szerint 2030-ban a Földbe csapódik majd a Nemzetközi Űrállomás, amiben a SpaceX erre a célra kifejlesztett űrhajójának is nagy szerepe lesz.

Miután a résztvevőket az ISS fedélzetére „kalauzolták el”, arra voltak kíváncsiak, miként reagálnak a különböző illatokra és ízekre, mint például a vanília, a mandula és a citrom. Azt találták, hogy néhány íz, például a vaníliáé és a manduláé sokkal intenzívebb a szimulált űrállomáson, míg a citrom esetében az érzékelés nagyjából ugyanolyan maradt.

A kutatók ezek alapján arra is választ kaptak, hogy milyen típusú – ízű – ételeket érdemes az űrbe küldeni, hogy az űrhajósok úgy érezzék, finom dolgokat esznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!