Tetszett a cikk?

A szocialista képviselők távolról sem állnak olyan egységesen az egészségbiztosítási törvényjavaslat mögött, ahogy azt Lendvai Ildikó MSZP frakcióvezető állította hétfői sajtótájékoztatóján. Karsai József, a rebellis battonyai polgármester szerint a december 17-i parlamenti szavazás attól függ, hogy a liberálisok, a módosító javaslatokat elfogadva, hajlandók-e további engedményeket tenni.

Karsai József
hvg.hu: Az ön választókörzetében, Battonyán, január 3. után várhatóan hány lakos után tudják fizetni az egészségügyi járulékot?

Karsai József: Nálunk a hatezer családból hétszáz él egyik napról a másikra, úgy, hogy egyetlen tagjának sincs állandó munkája, ők biztos nem tudják majd fizetni.

hvg.hu: Helyettük az önkormányzat fogja fizetni?

K.J.: Polgármester vagyok, nekem elhiheti, hogy a battonyai önkormányzatnak erre a célra nincs pénze. Márpedig január harmadikától egy tartósan munkanélküli felnőttet csak akkor látnak el a rendelőben, ha visz tőlünk egy papírt, hogy jótállunk érte.

hvg.hu: Az MSZP-frakció képviselői hétfőn egységesen megszavazták, hogy az egészségügy átalakítását célzó törvény a jelenlegi formájában kerüljön a parlament plenáris ülése elé, annak ellenére, hogy tudomásunk szerint mintegy 40 képviselőnek komoly fenntartásai voltak. Ön is közéjük tartozott, de végül önt is sikerült jobb belátásra bírni.

K.J.: Lendvai Ildikó nem tájékoztatta pontosan a közvéleményt a történtekről. Abban állapodtunk meg hétfőn, hogy a törvényt csak akkor szavazzuk meg 17-én, ha elfogadják mintegy száz érdemi, a lényeget érintő kiegészítő javaslatunkat. Amennyiben az SZDSZ hajlandó arra, hogy fellazítsa a sokbiztosítós modellt, melyhez jelenleg még ragaszkodik, akkor a frakció újra megtárgyalja, elfogadható-e a törvényjavaslat a szocialista értékrend szempontjából, vagy sem. Amennyiben az egészségügyi törvény elfogadható a számunkra, akkor szavazzuk meg december 17-én. Vagyis csak feltételesen fogadtuk el a törvényjavaslatot, még ha ez Lendvai Ildikó sajtótájékoztatójából nem is derült ki egyértelműen. Ennek egyik oka az lehetett, hogy a média nem adta vissza pontosan, amit mondott, a másik pedig az, hogy félreérthetően fogalmazott. Megjegyzem, ezután számomra sem volt egyértelmű, amit a frakcióvezető asszony ez ügyben a sajtónak nyilatkozott, ezért másnap megkérdeztem Katona Bélától és Vojnik Máriától, hogy ki értékeli helyesen a frakcióban elfogadott álláspontot, Lendvai Ildikó vagy én? Mindketten arról biztosítottak, hogy nekem van igazam: nem alakult ki még a szocialista frakció végleges álláspontja, erre december 17-én kerül csak sor.

hvg.hu: Önnek milyen fenntartásai voltak a törvényjavaslattal kapcsolatban?

K.J.: Nem vagyok jogász, a szöveg megfogalmazásában nem vettem részt. Én csak Magyarország egyik legelmaradottabb választókerületének képviselője vagyok, és ha azt látom, hogy az itteni szegény embereknek ezután rosszabb egészségügyi ellátásban részesülnek majd, mint eddig, illetve nem kapják meg azt a kezelést, melyre szükségük van, s mindennek következtében még az eddigi életkilátásaik is romlanak az új rendszerben, akkor nem szavazom meg a törvényt. A választóim érdekében nem engedhetem meg, hogy a nyereségérdekelt magánbiztosítók, illetve a privát befektetetők nyerészkedjenek a betegségek gyógyításán. Ha a törvény nem képes korlátok közé szorítani az egészségügy privatizációját, azt, hogy a befektetők rátegyék a kezüket az OEP vagyonára, akkor nem fogom megszavazni.

hvg.hu: Mások is hasonlóan gondolkodnak a szocialista pártban?

K. J. : Jónéhányan vannak a szocialista frakcióban, akik az egészségügyi törvény módosító javaslatainak elfogadásától teszik függővé a döntésüket. Mi azt valljuk, hogy egyetlen racionálisan megszervezett biztosítót kell létrehozni, több területi – a magántőkét is bevonó – pénztárral, a lehető legszorosabb állami ellenőrzés alatt. Az újjászervezett OEP menedzsmentjének azt is elő akarjuk írni, hogy melyik lábával lépjen. Erre azért van szükség, mert a pénztárak cégvezetőit a kisebbségi tulajdonosok, tehát a magánbefektetők adják, miközben a felügyelőbizottságban három tag az államot, három pedig a magánbefektetőket képviseli majd. Arról szó sem lehet, hogy az államot e testületben olyasvalaki képviselje, aki a magánfektetőkkel együtt szavaz. Nem engedhető meg az sem, hogy a pénztárak válogassanak a betegek között, s kimazsolázzák a tehetőseket, egészségeseket, míg az öreg, szegény betegeket az államra hagyják. Őszintén szólva, én magam sem szeretném, ha az egészségemről az a biztosító gondoskodna, aki az autóm kötelező felelősségbiztosítását intézi.

A ló meg a szamár násza (Oldaltörés)


hvg.hu: Élesen vita alakult ki a frakcióban az ellátási „fejkvótáról” is.

K.J.: Az eredeti javaslat szerint a magánbefektető ötezer forintos „kvóta” fejében vásárolta volna meg egy, a körzetébe tartozó beteg ellátását, oly módon, hogy ezt az összeget is bankhitelből fedezhette volna. (Azóta a „fejkvóta” összegét 12 ezer forintban állapították meg, és arra számítanak, hogy a pénztárakhoz beérkező ajánlatok nyomán 120 milliárd folyik be, amit a tárca a pénztárak biztonságos működésének fenntartására szán. A szerk.) Ezt nevetséges, átlátszó üzleti ajánlatnak tartottuk, közönséges üzérkedésnek. Gondolja csak meg: a magánbefektető az összeg fejében birtokába jut mindannak, amit ez a nép az elmúlt ötven évben az egészségügyben felépített! És mi lesz a nyugdíjasokkal, akik negyven-negyvenkét éven át fizették a járulékot, úgy, mint én is? Azokkal, akik már csak ráfizetést jelentenek a rendszernek, mi lesz?

hvg.hu: Úgy hírlik, számos szocialista képviselő arra számít, hogy Sólyom László a jóváhagyott törvényjavaslatot nem írja alá, és kifogásaival együtt további vitára visszaküldi a Házhoz. Az újabb vita során akarják ezek a képviselők nyilvánosságra hozni fenntartásaikat.

K.J.: Lehetséges, de erről nem hallottam. Viszont én adok Medgyessy Péter véleményére, és ő a televízióban nemrég mondta el, hogy egy rossz egészségügyi törvényt semmiképp sem szabad elfogadni. Semmi sem sürget bennünket. Számosan vannak, akik szerint ami eddig történt, már az is túl sok. Lefaragtuk a kiadásokat, csökkentettünk az ágyak számát a kórházakban, ami a befektetők érdekeit szolgálja. Elégedjenek meg a tőkések ennyivel, ne fájjon a foguk az OEP milliárdjaira. Ez az egész rohamtempó csak az SZDSZ érdekeit szolgálja. A liberálisoknak van egy rossz egészségügyi törvényük, amelyet mi, szocialisták közepes módosító javaslatokkal próbáltunk fellazítani. A két ellentétes szándékból még annyi sem jön ki, mint a ló meg a szamár nászából, vagyis még egy egészséges öszvérre sem számíthatunk.

hvg.hu: Meglehetősen nyersen fogalmaz.

K.J.: Az alaptörvény, melyet az SZDSZ dolgozott ki, kész katasztrófa, melyet sem politikus, sem szakember nem vállalhat. Körülbelül annyira szakszerű, mint a köröshegyi viadukt megépítése az M7-es autópályán 43 milliárdért. Legfőbb célja az volt, hogy pénzhez jutassa az SZDSZ-hez közel álló gazdasági vállalkozásokat. A liberálisokat mindenekelőtt a saját gazdasági érdekeik motiválják. Ezért mondtam néhány napja a Napkeltében: „Ki akar lépni az SZDSZ a koalícióból? Nosza, rajta, de előbb adják le a Mercik és az Audik kulcsait, és táguljanak a zsírosbödöntől!” Háromezernél több busásan fizetett állást töltenek be az SZDSZ támogatói, felügyelő bizottságok tagjaként, és hasonló beosztásokban. Ez a megfontolás vezette a pártot az egészségügyi reform kidolgozásakor is.

hvg.hu: Az SZDSZ ezt nyilvánvalóan másképpen látja. De mi a véleménye a Liga által felajánlott kártérítésről és a szervezendő sztrájkról?

K. J. : Gaskó István és a Liga ajánlatát, vagyis hogy kifizeti az MSZP frakció tagjainak a büntetést, ha a törvény ellen szavaznak, felháborítónak tartom, sértés ránk nézve. És a december 17-i sztrájkot sem tartom jó ötletnek, mert Karácsony előtt az emberek utazni akarnak, nem politizálni. Ha a vasutasok huszadikáig nem veszik fel a munkát, lehet, hogy az emberek a Liga ellen fordulnak.

hvg.hu: Lehet, hogy a végén önből független képviselő lesz?

K.J.: Szocialista meggyőződésű voltam és az is maradok. Lépjen ki a pártból az, aki nem érzi magát szocialistának.

Pelle János

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!