Powell Izraelben igyekszik lendületet adni a béketervnek

Colin Powell amerikai külügyminiszter Izraelben igyekszik új lendületet adni a közel-keleti béketerv megvalósításának. Az amerikai diplomácia vezetője Ariel Saron izareli és Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnökkel folytat külön-külön tárgyalásokat; az izraeli hadsereg egységei csütörtökön a telepesek ellenállása közepette megkezdték az első olyan lakott, palesztin területen lévő zsidó telep lebontását, amelyet a béketerv értelmében fel kell számolni.

  • unknown unknown
Powell Izraelben igyekszik lendületet adni a béketervnek
Az izraeli kormányfővel esedékes megbeszélésén Ariel Saron közölni fogja vendégével, hogy az akabai csúcs óta a palesztin hatóság nem tett konkrét lépéseket a terror megfékezéséért, holott Izrael kiürített néhány előretolt állást, és szabadon bocsátott számos palesztin foglyot - jelentette a Háárec című izraeli napilap. Eközben a palesztin miniszterelnök tovább tárgyalt a szélsőséges szervezetek képviselőivel az Izrael ellen irányuló merényletek beszüntetéséről. Mahmúd Abbász csütörtökön este tizenhárom palesztin fegyveres csoport küldötteivel tanácskozott, ám a felek nem értek el haladást.
Izrael azt követeli, hogy Abbász sújtson le kemény kézzel az öngyilkos merényleteket elkövető csoportokra. A Hamász és az Iszlám Dzsihád értésre adták: esetleg hajlandók beszüntetni az Izrael területén elkövetett akciókat, ám továbbra is célpontnak tekintik a Ciszjordániában tartózkodó izraeli katonákat és telepeseket. Ez elfogadhatatlan Izrael számára.
A palesztin biztonsági államminiszter a londoni The Timesnak nyilatkozva úgy vélte: a béketerv megvalósításának fő akadályát nem a palesztin terrorizmus, hanem az izraeli hadsereg képezi. Mohamed Dahlán szerint Abbász már majdnem megegyezett a Hamásszal, ám ekkor "az izraeli hadsereg célba vette Abdelaziz ar-Rantiszit, a szervezet egyik vezetőjét, mivel (a hadsereg) elutasítja azt az elképzelést, hogy a palesztinok megállapodhatnak maguk között" az erőszak leállításáról. (MTI)
Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?