Nincs egyetértés a NATO esetleges iraki szerepvállalásáról

Nem közeledtek az álláspontok a NATO esetleges iraki szerepvállalásáról George Bush amerikai és Jacques Chirac francia elnök kétoldalú megbeszélésén.

  • unknown unknown
Nincs egyetértés a NATO esetleges iraki szerepvállalásáról
A nyolcak Sea Island-i csúcstalálkozója alkalmából tartott megbeszélés után Bush elnök elmondta, hogy számos kérdést megvitattak, köztük azt is, hogy a NATO vállaljon-e szerepet Irakban. "Barátok vagyunk és a barátok meg tudják vitatni a jövő kérdéseit" - mondta Bush. Egy amerikai tisztségviselő úgy ítélte meg, hogy megegyezés nem született ugyan a találkozón, a francia álláspontot azonban inkább az óvatosság jellemezte, mintsem a határozott nem.



Bush elnök szerdán, legfőbb iraki szövetségese, Tony Blair miniszterelnökkel tartott kétoldalú megbeszélése után a NATO fokozott szerepvállalását szorgalmazta, a francia elnök pedig nem sokkal később rögtön fenntartásait hangoztatta. Ez némi ürömöt kevert az elnök afeletti örömébe, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa többszöri módosítás után egyhangúlag megszavazta az iraki szuverenitás helyreállítását támogató amerikai-brit határozatot.



Bush elnököt a német kancellár sem biztatta sok jóval. Gerhard Schröder a sajtónak nyilatkozva kétségeinek adott hangot Irak stabilizálásának az esélyeit illetően. "A határozat csak politikai alap, kísérlet a helyet javítására, a siker azonban nyitott kérdés és én nem vagyok derűlátó" - mondta a német kancellár. (MTI)
Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?