Tetszett a cikk?

A legfelsőbb szövetségi bíróság hétfőn elutasította egy kaliforniai ateista érveit arról, hogy a hűségeskü sérti az állam és az egyház szétválasztását kimondó alkotmányt.

Az amerikai iskolások milliói a jövőben is említhetik Isten nevét a nemzeti lobogó előtt naponta közösen elszavalt hűségesküben. Az amerikai iskolások minden tanítási napon megfogadják, hogy hűségesek maradnak az Egyesült Államok zászlajához, a köztársasághoz, az Isten színe előtt egy és oszthatatlan nemzethez.



Nem kötelező a diákoknak



A kaliforniai panaszos, Michael Newdow jogászdoktor azt hangsúlyozta, hogy az Isten színe előtt kifejezés sérti az állam és az egyház elválasztásának elvét és megosztja a társadalmat. Az eskü elmondása egy régebbi legfelsőbb bírósági döntés értelmében nem kötelező a diákoknak, de a férfi azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy 10 éves lányának minden reggel végig kelljen hallgatnia a szövegét.



A legfelsőbb szövetségi bíróság hétfőn anélkül utasította el a panaszt, hogy érdemben állást foglalt volna abban az alapvető kérdésben, hogy a hűségeskü sérti-e az alkotmányt. Az indoklás szerint a férfi a gyerek elhelyezéséért perben áll egykori élettársával, és ezért jogilag nem járhat el a kislány nevében.



Az amerikaiak többsége szívesen látja Istent a szövegben



A testület mindenesetre elkerülte, hogy az ügy a választási évben éles politikai vitává dagadjon. George Bush elnök kormánya ellenezi, hogy az Istenre való utalás kikerüljön a szövegből.



A fogadalmat 1892-ben írta Francis Bellami lelkész. A hűségesküt 1942-ben emelték hivatalos rangra, az "Isten színe előtt" kitételt pedig 1954-ben, a hidegháború idején, kongresszusi döntéssel iktatták a szövegbe. A felmérések szerint az amerikaiak nagy többsége ellenzi az Istenre való utalás kiiktatását a szövegből. A jogi csata azonban várhatóan folytatódni fog. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!