Tetszett a cikk?

Tizenöt év múlva Algéria és Palesztina is az Európai Unió része lesz, nyolc év múlva a közösség hivatalos nyelve lesz a kínai is, hat év múlva pedig Európa termelékenysége utoléri az Egyesült Államokét – vizionálja egy brüsszeli kiállítás, amelyet az EU Bizottság és a holland elnökség támogat.

A nem teljesen komoly hangvételű kiállítás bemutatja az unió múltját az 1958-as római szerződés aláírásától az eurót bevezető maastrichti szerződésig, majd a 25 tagúra bővülő közösségig, nem feledkezve meg az olyan kudarcokról, mint a csaláson kapott Santer bizottsági elnök menesztése, az Egyesült Királyság 1992-es kiesése a valutaátváltási mechanizmusból, vagy mint a számos népszavazáson elszenvedett uniós vereség – írja az EUobserver.com.



A kiállítás szerint 2010-re az EU Albániát, Örményországot, Fehéroroszországot, Bosznia-Hercegovinát, Macedóniát, Grúziát, és Ukrajnát is magába foglalja. Ezt követően 2015-ig az unió tagjává válik Marokkó, Algéria, Egyiptom, Tunézia, Líbia, Jordánia, Izrael és Palesztina is a közösség tagja lesz, amelyet ekkor már csak Uniónak fognak hívni, európai nélkül.



A kínai nyelv is az unió hivatalos nyelvévé válik 2012-ben, amikor tömegtüntetések hatására eltörlik a közös agrárpolitikát – vélik a kiállítás alkotói. Legvalószínűtlenebb víziójuk azonban az, hogy 2010-re az EU versenyképessége megelőzi az Egyesült Államokét. Ez egyébként az EU hivatalos lisszaboni programjának kitűzött célja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!