szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kommunista időkbe visszanyúló ügynökmúltja miatt hétfőn lemondott a szlovák építésügyi és régiófejlesztési tárca egyik államtitkára. "Személyem az engem jelölő párt, az SDKÚ és annak elnöke, Mikulás Dzurinda kormányfő elleni politikai támadások eszközévé váltam" - indokolta döntését.

A Mikulás Dzurinda miniszterelnök vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unióhoz (SDKÚ)  tartozó Ján Hurny elhatározását azt követően közölte a kormányfővel, hogy a kereszténydemokrata (KDH) házelnök, Pavol Hrusovsky egy nyilatkozatában súlyos problémának nevezte, hogy országa közéletében még mindig jelen vannak az egykori kommunista államrendőrség, az StB
ügynökei. Azok a személyek, akik annak idején önszántukból vállalták az ügynökszerepet és feljelentették, meghurcoltatták legközelebbi munkatársaikat.

Hasonlóképpen vélekedett hétfőn Csáky Pál miniszterelnök-helyettes, aki szerint az egykori ügynököknek önként kellene távozniuk a politikából, hiszen saját pártjaik hitelességét ingatják meg. Ha az ügynöklistákon a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) emberei közül is szerepelne valaki, akkor a párt elnöksége annak önkéntes távozását fogja szorgalmazni - tette hozzá.

Mikulás Dzurinda korábban elképzelhetetlennek nevezte, hogy az StB ügynökei általános bűnbocsánatban részesüljenek. Ugyanakkor kizárta annak valószínűségét, hogy "újrakáderezze" az ügynöklistán felbukkant államtitkárt. Sem törvényszéket, sem holmi bizottságot nem kívánnak felállítani, mert a múlt szellemeit helytelen lenne megidézni - mondta Dzurinda.

Elemzők szerint az eset csupán a jéghegy csúcsa, hiszen a Nemzeti Emlékezet Intézetének (ÚPN) internetes honlapján egyelőre csak az ügynöklisták töredéke kapott nyilvánosságot, a legfontosabb, javarészt a fővárost, Pozsonyt érintő ügynöklisták csak nyár elején kerülnek fel a világhálóra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hazudott ügynökmúltjáról a házelnök?

Hazudott az egykori kommunista rendszerben végzet ügynöktevékenységéről Józef Oleksy, a lengyel parlament alsóházának (szejm) elnöke az átvilágító bírák szerdán hozott határozata szerint.

MTI Itthon

Könyv Molnár G. Péter ügynöki jelentéseiről

A rivaldafény árnyékában című dokumentumkönyv Molnár Gál Péter színikritikus egykori ügynökjelentéseivel kedden kerül a boltokba, mely a kiadó reményei szerint megtisztulási folyamatot indít el a magyar közéletben.

Vélemény

Szabad hozzáférést az ügynöklistákhoz!

Az MSZP kezdeményezésére az országgyűlés tavaszi ülésszaka megvitatja az 1944-1990 korszak állambiztonsági iratainak „korlátlan megismerését” célzó törvényjavaslatot. Megkérdeztük Kőszeg Ferencet, a Magyar Helsinki Bizottság elnökét, miként vélekedik a javaslatról, lesz-e belőle törvény?

MTI Világ

Ügynöksorsok Európában

A volt szocialista blokkban mindenhol kényes téma, kik voltak besúgók és kiről mit jelentettek. Bulgáriában előbb nyilvánosságra hozták a névsort, majd szigorúan korlátozták a hozzáférést. Németországban és Szlovákiában az interneten landoltak az ügynökök.