szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Stanislav Gross, távozása a hatályos törvények szerint egyben a kormány lemondását is jelenti. Václav Klaus államfő a miniszterelnök lemondását elfogadta.

A zavaros családi pénzügyei miatt az utóbbi hetekben a bírálatok kereszttüzébe került Gross azután nyújtotta be lemondását Václav Klaus államfőnek a prágai Hradzsinban, hogy a koalíció három pártja hétfőn reggel új együttműködési megállapodást írt alá.

A megállapodás alapján Gross utóda a kormányfői bársonyszékben Jirí Paroubek, a szociáldemokraták alelnöke, eddigi regionális fejlesztési miniszter lesz. Václav Klaus előre jelezte, hogy Gross lemondását elfogadja, s várhatóan még a nap folyamán kinevezi az új miniszterelnököt.

Az új miniszterelnöknek kinevezése után 30 napja lesz arra, hogy kormányának programjával a képviselőház elé lépjen és bizalmat kérjen számára.

"Az új megállapodás lényege, hogy a legfontosabbnak minősített kérdésekben a koalíciós partnerek közösen fognak szavazni és nem fogják keresni az ellenzéki kommunista párt támogatását" - mondta az újságíróknak a dokumentum aláírása után Miroslav Kalousek, a kereszténydemokraták elnöke. Elmondása szerint a koalíció ezek közé sorolja a jövő évi költségvetést, az adótörvényeket, az ország védelmének kérdéseit, valamint a magánvagyon védelmét.

"A kormányválságot hivatalosan csak akkor tekinthetjük véglegesen lezártnak, miután a képviselőház bizalmat szavazott az új kormánynak" - nyilatkozta  Karel Kühnl, védelmi miniszter, az uniósok alelnöke.

Stanislav Gross 34 évesen, mint Európa legfiatalabb miniszterelnöke 2004 augusztusában került a szociáldemokrata többségű hárompárti cseh kormány élére. A választási ciklus első felében - 2002-2004 - Vladimír Spidla állt a koalíciós kormány élén, amelynek tevékenységét a médiák és a szakértők többnyire sikeresnek minősítik.

A kormányválság Gross zavaros családi pénzügyei miatt robbant ki januárban. Miután a szociáldemokraták nem voltak hajlandóak Grosst más politikusukkal felváltani, sőt márciusban hivatalosan a párt elnökévé választották, a kereszténydemokraták kiléptek a koalícióból. Fokozatosan hét miniszter mondott le, míg a három pártnak sikerült megállapodnia a kormányválság megoldásában.

Stanislav Gross a kormány éléről való távozása után is megtartja elnöki tisztségét a szociáldemokrata pártban. A szociáldemokraták továbbra is azt állítják, hogy Gross eltávolítása egy szervezett kampány eredménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

CSEH KORMÁNYGONDOK

Prágában kormányválsággal fenyeget, hogy a Cseh Szociáldemokrata Párt múlt hét végi tisztújító kongresszusán...

MTI Világ

Óriásplakátokon bírálják a korrupcióval vádolt cseh kormányfőt

Stanislav Gross cseh miniszterelnököt bíráló óriásplakátok jelentek meg vasárnap délután Prágában. A nagy bevásárlóközpontokban és a forgalmas tereken elhelyezett mintegy három tucat plakáton a "Szégyellem magam a kormányfőnk miatt" felirat mellett a kijelentést vállaló személy fényképe és neve szerepel. Az akció szervezői ezzel szeretnék felhívni a kormányfő figyelmét arra, hogy nem értenek egyet viselkedésével és szeretnék, ha lemondana.

MTI Világ

Pénteken megbukhat a cseh kormány

Megbukhat pénteken a Stanislav Gross vezette cseh kormány, mert az ellenzéki polgári demokraták által kezdeményezett bizalmatlansági indítványt a képviselőházban a koalícióból kilépni szándékozó kereszténydemokraták mellett az ellenzéki kommunisták is támogathatnák.

MTI Világ

Fenntartaná a jelenlegi koalíciót a cseh miniszterelnök

Stanislav Gross, cseh miniszterelnök, akit a kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt szombaton elnökévé választott, kijelentette, hogy szeretné fenntartani a mai kormánykoalíciót, mert a bizonytalanság árthatna Csehországnak.

MTI Világ

Gross: aki távozni akar, az mondjon le

Nem nyújtja be testületileg lemondását a Stanislav Gross vezette cseh kormány. A kisebbik koalíciós párt erre irányuló javaslatát szerdán a miniszterek többsége elvetette.