szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy évvel az Európai Unióhoz történt csatlakozás után a csehek majdnem kétharmada továbbra is europesszimista - derült ki egy közvélemény-kutatás csütörtökön közzétett eredményéből.

A prágai Median közvélemény-kutató intézet áprilisi felmérése szerint a megkérdezettek 61 százaléka úgy véli, hogy Csehország uniós tagságának több a kedvezőtlen, mint a kedvező következménye. A csatlakozás előtt készített felméréskor 63 százalék hangoztatta ezt a véleményt. Ugyanakkor csak a megkérdezettek 37 százaléka van meggyőződve arról, hogy a csatlakozásnak több a haszna, mint a kára. Egy éve ez 34 százalék volt.
   
A csehek 50 százaléka nem örül annak, hogy a koronát néhány éven belül felváltja a közös európai pénznem, az euró. Ellenkező véleményt, tehát az euró bevezetésének támogatását, az emberek 48 százaléka fogalmazott meg. A különbséget itt is azok teszik ki, akiknek nincs véleménye a kérdésről.
   
A szociológusok szerint az Európai Unió kérdésében a cseh társadalom nagyon megosztott. Míg a 15 és 30 év közti generációkban a megkérdezettek 60-70 százaléka látja pozitívan az uniós tagságot, s csak a kisebbség pesszimista, addig a 30 és 60 év közötti lakossági csoportoknál éppen fordított a helyzet.
   
Az európai alkotmányt a felmérés szerint a lakosság mintegy 55 százaléka támogatja, ami mérsékelt növekedést jelent. Csehországban egyelőre nincs döntés arról, hogy az alkotmányt a parlament, vagy pedig népszavazás útján fogják-e jóváhagyni. Míg a szociáldemokraták által vezetett balközép kormány támogatja az európai alkotmányt, addig Václav Klaus államfő bírálja a dokumentumot és ellene kampányol.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Csehország: 235 millió eurós aktívum

Csehország európai uniós tagságának első évében - 2004-ben - 235 millió euróval kapott többet Brüsszeltől, mint amennyit a közös kasszába befizetett, közölte hétfőn a cseh sajtó, belső európai uniós adatokra hivatkozva.

Gazdaság

Nem sokkolta hazánkat uniós csatlakozás

Magyarország egy éves európai uniós tagságát határozottan pozitívan értékelték az MTI által megkérdezett gazdaságkutatók, hozzátéve, hogy látványos változás, váratlan sokk már csak a mintegy 10 éves "előcsatlakozási" folyamat hosszúsága miatt sem következett be.