szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokba utazik június végén Phan Van Khai vietnami kormányfő. Ezt maga a miniszterelnök jelentette be csütörtökön újságírók előtt Canberrában. Személyében ő lesz a dél-kelet-ázsiai ország első kormányfője, aki a vietnami háború három évtizeddel ezelőtti befejezése óta Washingtonba utazik.

Az eddigi legmagasabb szintű vietnami látogatásra 2001-ben került sor, amikor Nguyen Tan Dung miniszterelnök-helyettes részt vett Washingtonban a két ország kétoldalú kereskedelmi egyezményének ünnepélyes aláírásán.
   
A múlt hét végén a Saigon elestének 30. évfordulóján a kommunista Vietnam felszólította az Egyesült Államokat, hogy a két egykori ellenséges ország erősítse meg kapcsolatait. Az Egyesült Államok és Vietnam éppen tíz éve, 1995 júniusában vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatokat. 
   
Phan Van Khai washingtoni programja egyelőre nem ismert, a kormányfő csupán annyit mondott, hogy látogatásának célja "magasabb szintre emelni a két ország kapcsolatait". Egy ausztrál újságíró kérdésére válaszolva a vietnami miniszterelnök elutasította azt a feltételezést, hogy Hanoi és Washington védelmi és stratégiai kapcsolatainak erősítése egy, a Kína befolyásának korlátozását célzó politika része, és megerősítette: Vietnam fejleszteni kívánja
együttműködését Kínával is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemények

Irak és Vietnam

Igen magas poszton lévő arab barátaim, akik egyébként nagy hívei Amerikának, és akiket porig sújtott, amit az amerikai katonák a bagdadi Abu Ghraib börtönben elkövettek, egybehangzóan állítják, hogy az USA még akkor is jobban kerülne ki az ügyből, ha a foglyok főbe lövéséről kerültek volna elő képek. Mint mondták: "A világnak ezen a részén mindaz, ami a képeken látható, a legnagyobb megaláztatásnak számít." Katonaként szolgáltam már a Karib-tenger térségében, a Távol-Keleten, Afrikában, a Közel-Keleten, Délkelet-Ázsiában, Közép-Ázsiában, Európában, Kelet-Európában, így állíthatom, soha nem vettük számításba a helyi kultúrát. Némely dolgok számunkra tökéletesen ésszerűnek tűnnek, de ezek más kultúrájú országokban talán pont ellenkezőleg hatnak. Márpedig Irakban az összes lehetséges hibát elkövettük: a Baath párt volt tagjait eltávolítottuk a közéletből, feloszlattuk a hadsereget, az emigránsokat hazavittük, és vezető pozícióba helyeztük.

Világ

Vietnam-szindrómák

Faludzsa és Nedzsef, az iraki ellenállás központjai az amerikai otthonok részeivé váltak, baljós történelmi emlékeket...