szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Peter Struck német védelmi miniszter pénteken Ramsteinben bejelentette, hogy Berlin a NATO-ban fel akarja vetni a még Németországban lévő amerikai atomfegyverek kivonásának kérdését.

A rajna-pfalzi Ramstein az egyik amerikai támaszpont, ahol feltételezhetően még vannak robbanótöltetek. Az amerikai fél nem közöl adatokat, a németek 150-re becsülik a németországi robbanótöltetek számát.

A német szociáldemokrata védelmi miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a berlini fal felszámolása, azaz a hidegháború vége óta az Európában lévő amerikai atomeszközök 95 százalékát kivonták. Szakemberek szerint 1999 óta már csak repülőgépekről ledobható atombombák vannak Európában, illetve vannak atomeszközök brit tengeralattjárókon, s birtokol atomfegyvereket Franciaország is, de ez utóbbi nem esik NATO-ellenőrzés hatálya alá.

Struck jelezte, hogy a társkormányzó zöldek külügyminisztere, Joschka Fischer egyetért az elgondolással. Struck arra a kérdésre válaszolva, hogy a német kormány fogja-e követelni az atomfegyverek kivonását, kijelentette: konzultálni akarnak mindazon szövetségesekkel, amelyek területén még vannak atomeszközök.

Kurt Beck, Rajna-Pfalz tartomány szociáldemokrata miniszterelnöke szerint nincs olyan fenyegetés, amely indokolná atomfegyverek tartós tárolását német területen. Az amerikai atomfegyverek kivonását Németországból Guido Westerwelle, az ellenzéki liberálisok elnöke is felvetette már.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Atomfegyverekhez használt anyagok tűntek el Irakban

Irakban az amerikai csapatok bevonulása után nukleáris fegyverek előállítására alkalmas anyagok és felszerelések tűntek el, ezt azonban sem Bagdad, sem Washington nem vette észre - állítja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ).

Világ

Már legalább negyven ország képes atomfegyvert gyártani

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint szigorítani kellene az atomtechnológia felhasználásának az ellenőrzését, mivel a nemzetközi felügyelet mindeddig főképpen az egyes országok önkéntes információnyújtására támaszkodott.

Hét nap

ÉSZAK-KOREAI ATOMFEGYVER?

A pakisztáni atombomba atyja, Abdul Kadir Khán azt állítja, öt évvel ezelőtt Észak-Koreában, egy titkos, föld alatti...