szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Moamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója: nemzetközi nyomással kellene megakadályozni, hogy Észak-Korea kísérleti atomrobbantást hajtson végre.

A NAÜ főigazgatója pénteken New Yorkban a sajtónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogyha Észak-Korea  kísérleti atomrobbantást hajtana végre, annak katasztrofális politikai hatása lenne Ázsiában és az egész világon. Jelentős környezeti ártalom is érné a térséget a sugárszennyeződéssel.

"Remélem, hogy minden vezető, akinek csak kapcsolata van Észak-Koreával, az most a telefon mellett ül és megpróbálja eltéríteni a phenjani hatóságokat a  kísérleti atomrobbantás szándékától" - mondta Mohamed el-Baradei, aki az
atomsorompó-szerződés (NPT) érvényesülését áttekintő egyhónapos New
York-i értekezleten vesz részt.

A The New York Times pénteki száma szerint amerikai műholdas felvételekből arra lehet következtetni, hogy Észak-Korea határozott előkészületeket tesz a nukleáris kísérleti robbantás végrehajtására. A lap által idézett források azonban azt a lehetőséget sem zárják ki, hogy phenjani rezsim "megtévesztő színjátékkal eteti az amerikai kémholdakat." 

Észak-Koreának saját bevallása és amerikai hírszerzés erős gyanúja szerint több atombombája is lehet már, de kísérleti robbantást még nem hajtott végre a fegyver tesztelésére.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Észak-Korea állítólag rakétát lőtt ki a Japán-tengerre

Az amerikai hadsereg arról tájékoztatta Japánt, hogy Észak-Korea vasárnap reggel rövid hatótávolságú rakétát lőhetett ki a Japán-tenger irányába. Washington egyúttal figyelmeztette szövetségeseit, hogy Észak-Korea föld alatti nukleáris kísérletet hajthat végre.

MTI Világ

Japán nem ijedt meg az észak-koreai rakétakísérlettől

Nem jelent közvetlen fenyegetést a japán nemzetbiztonságra az a rakéta, amelyet a jelentések szerint előző nap indítottak Észak-Korea keleti partvidékéről a Japán-tengerre - közölte hétfőn a japán nemzetvédelmi ügynökség.

reuters Vélemény

Várhatók-e változások Észak-Koreában?

Észak-Koreából terjedő különös mendemondák kerülnek manapság a lapok címoldalaira és az elemzők azon tanakodnak: vajon küszöbön áll-e az országban a változás, vagy pedig csak a titkolózó kommunista államból származó megbízható hírek hiánya duzzaszt fel minden hírmorzsát?

MTI Világ

Washington karanténba helyezné Észak-Koreát

Az Egyesült Államok olyan biztonsági tanácsi határozattervezet kezdeményezését fontolgatja a The New York Times hétfői száma szerint, amely minden országot felhatalmazna arra, hogy feltartóztassa és átkutassa az Észak-Koreát elhagyó, vagy a kelet-ázsiai országba tartó hajókat és repülőgépeket.

MTI Világ

Nukleáris kísérletet tervez Észak-Korea?

Amerikai szakértők szerint a Kim Dzsong Il vezette távol-keleti országban olyan készülődés zajlik, mintha atomrobbantást készítenének elő, ám azt sem zárták ki, hogy az észak-koreai vezető csupán az amerikai hírszerzést akarja megtéveszteni.

MTI Világ

Rice: térjen vissza Észak-Korea a tárgyalóasztalhoz!

Phenjant az észak-koreai nukleáris leszerelésről folytatott hatoldalú tárgyalásokhoz való "azonnali" visszatérésre, Pekinget pedig nagyobb társadalmi nyitásra szólította fel Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter.

Hét nap

ÉSZAK-KOREAI RAKÉTA

Kisebb riadalmat igen, komoly aggodalmat azonban nem okozott Észak-Korea szomszédainál az a rakétateszt, amelyet...

Világ

Észak-Korea mégis tárgyalna?

Nem zárta ki Kim Dzsong Il észak-koreai vezető kedden, hogy országa mégis visszatér a Phenjan atomprogramjának beszüntetéséről kezdett tárgyalásokhoz.

MTI Világ

Az USA aggódik Észak-Korea "provokatív közleményei" miatt

Az Egyesült Államok tájékoztatta Kínát és többi tárgyalópartnerét arról, hogy súlyos aggályokat keltettek benne Észak-Koreának az atomfegyverprogramjával kapcsolatban "nemrégiben tett provokatív közleményei" - közölte Tom Casey amerikai külügyi szóvivő pénteken.