szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán és Kína az év végéig kétoldalú munkacsoportot hoz létre a két ország között minduntalan súrlódásokat kiváltó közös történelmi múlt tanulmányozására.

A döntés szombaton született Macsimura Nobutaka japán és Li Csao-hszing kínai külügyminiszter Kiotóban, az Ázsia-Európa Dialógus (ASEM) keretében tartott találkozóján.

"A két miniszter úgy döntött, hogy megkezdik a két ország történelmének közös tanulmányozását. Az év végéig kijelölik a vegyes bizottság tagjait és rögzítik működésének mikéntjét" - közölte a japan külügyi szóvivő.

A két miniszter arról is megállapodott, hogy májustól konzultációkat folytatnak a Kelet-kínai tengerről, amelyen a két ország által vitatott hovatartozású gázlelőhelyek találhatóak.

A szóvivő közölte: Kína ismét elutasította, hogy bocsánatot kérjen Japántól az elmúlt hónapban Kínában kitört heves tüntetések miatt, amelyek azután kezdődtek, hogy Japán új történelemtankönyvet adott ki. Ez kínai álláspont szerint kisebbíteni igyekezett a japán császári hadsereg által Kínában az 1930-40-es években elkövetett kegyetlenkedéseket.

A tankönyv és az azt követő kínai tiltakozások pekingi megítélés szerint az elmúlt harminc év legsúlyosabb válságát idézték elő a két ország viszonyában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A tankönyv-revíziós gondolat színeváltozásai

A „spontán” kínai tüntetések bizonyították, mennyi gondot tud okozni egy félreérthető vagy szimplán hazug – jelen esetben japán – történelemtankönyv. Európa sem mentes a serdületlen ifjúságnak szánt olvasnivalók ürügyén kirobbant konfliktusoktól. Lassan hetven éve kezdődött meg az államok közti egyeztetés a tankönyvekről – először csak a fegyverbarátok közt, hogy aztán mára a nem egy alomhoz tartozók is szóba álljanak egymással.

MTI Világ

A kínaiak már Hanoiban tüntettek Japán ellen

Mintegy ötven Vietnamban élő kínai tüntetett vasárnap Japán hanoi nagykövetsége előtt, Japán-ellenes jelszavakat skandálva és a japánok távozását követelve a délkelet-ázsiai országból.

Hét nap

JAPÁN-KÍNAI FESZÜLTSÉG

A tokiói legfelsőbb bíróság elutasította tíz kínai állampolgár beadványát, amelyben a japán katonák által a második...

Világ

Kína óvatosságra inti az USA-t és Japánt

Kína külügyminisztere figyelmeztette az Egyesült Államokat és Japánt, hogy egyre inkább kiszélesedő katonai kapcsolataiknak szigorúan meg kell maradniuk a kétoldalú keretek között, és semmilyen formában nem érinthetik Tajvant.