szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Irán a nemzetközi nyomás ellenére ragaszkodik ahhoz, hogy felújítsa "érzékeny nukleáris tevékenységét". Közben megkezdte a nemzetközi ellenőrzés szigorításával kapcsolatos jegyzőkönyv parlamenti ratifikálásának előkészítését - jelentette ki vasárnap a teheráni külügyi szóvivő.

Hamid Reza Aszefi újságírókkal közölte, hogy döntés született a nukleáris tevékenység részleges felújításáról az iszfaháni létesítményben. Itt az uránt átalakítják urán-hexafluoriddá, ami a tényleges urándúsítást megelőző eljárás. Arról azonban még nem határoztak, hogy pontosan milyen tevékenységet kezdenek újra, és mikor.

A szóvivő azt is elmondta, hogy a teheráni külügyminisztériumban megkezdődött az atomfegyverek elterjedését megakadályozó nemzetközi szerződéshez kapcsolódó jegyzőkönyv ratifikálására vonatkozó törvénytervezet kidolgozása. Ha a szöveg elkészül, a kormány elé terjesztik, s az továbbítja a parlamenthez. Irán 2003 decemberében írta alá a jegyzőkönyvet, amely biztosítja nukleáris tevékenységének a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértői által történő szigorított, előzetes bejelentés nélküli ellenőrzését. A nemzetközi szervezet azonban ragaszkodik a parlamenti ratifikációhoz is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Irán tagadja, hogy katonai célra alkalmazna nukleáris technológiát

Irán nukleáris technológiájáról faggatta Kamal Harazi iráni külügyminisztert a Klubrádió Kontra című műsorában Orosz József. Harazi cáfolta, hogy országa nukleáris fegyvert fejlesztene ki, ám nem válaszolt világosan arra, Teherán miért szerzett be atombomba előállításához szükséges technológiákat.

MTI Világ

Nukleáris kísérletet tervez Észak-Korea?

Amerikai szakértők szerint a Kim Dzsong Il vezette távol-keleti országban olyan készülődés zajlik, mintha atomrobbantást készítenének elő, ám azt sem zárták ki, hogy az észak-koreai vezető csupán az amerikai hírszerzést akarja megtéveszteni.

Világ

Az észak-koreai nukleáris fenyegetés

Először ismerte el hivatalosan Észak-Korea, hogy atomfegyverrel rendelkezik. A bejelentés valóságtartalmát nehéz ugyan ellenőrizni, mégis kiélezte a feszültséget a Koreai-félsziget körül, és egyben ráirányította a figyelmet a nukleáris fegyverek és technológiák elterjedésének veszélyeire.