szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lengyel kormány azzal a világos elvárással tekint az ENSZ-közgyűlésnek a második világháború évfordulójával foglalkozó hétfői ülése elé, hogy annak résztvevői, főként Vlagyimir Putyin orosz elnök képviselője ítéljék el a náci Németország és az akkori Szovjetunió között létrejött paktumot - közölte New Yorkba utazása előtt Varsóban a lengyel külügyminiszter.

Adam Rotfeld a közgyűlésen beszédet mond, s rajta kívül felszólalnak az Európai Unió képviselői és az orosz elnök küldötte is. "Lengyelország nem szándékozik mérleget vonni az okozott veszteségek között, de az orosz-lengyel megbékéléshez szükség van az igazság kimondására" - hangsúlyozta a PAP lengyel hírügynökségnek nyilatkozva a lengyel külügyminiszter, a nagyobb nyomaték kedvéért hozzáfűzve: "Lengyelország számára a háború igazi vége csak 1989-ben jött el".

Az 1939 augusztusában kötött német-szovjet megnemtámadási egyezmény, az úgynevezett Molotov-Ribbentrop-paktum titkos záradéka tette lehetővé a Szovjetunió számára a balti országok és Lengyelország keleti területeinek megszállását és annektálását.

Aleksander Kwasniewski lengyel államfő vasárnap Moszkvában látogatást tett abban a temetőben, ahol a megszálló németek ellen küzdő lengyel Honi Hadsereg (AK) utolsó főparancsnokának, Leopold Okulicki tábornoknak és a londoni emigráns lengyel kormány lengyelországi képviselője helyettesének, Stanislaw Jasiukowicznak a jelképes sírja van. Kwasniewski virágot helyezett el a sztálinizmus áldozatainak emlékművénél és a két említett sírjelen. Az NKVD szovjet titkosszolgálat tartóztatta le és hurcolta Moszkvába a lengyel antifasiszta ellenállás két hősét, akiket egy konstruált perben elítéltek, majd a szovjet börtönben megöltek, és közös sírban elföldeltek. Kwasniewski temetőbeli látogatásával az 1945-ös szovjet győzelem sötét oldalaira akarta emlékeztetni Moszkvát.

A Katynban 1940 tavaszán az NKVD által a legfelsőbb szovjet vezetés utasítására ítélet nélkül kivégzett több ezer lengyel hadifogoly hozzátartozói tüntettek hétfőn Varsóban az orosz nagykövetség előtt, követelve, hogy Moszkva ismerje el népirtásnak a katyni erdőben és másutt végrehajtott tömeges kivégzéseket.

Ugyancsak a lengyel főváros egyik fontos sugárútján, a kormányzati és diplomáciai negyeden áthaladó Ujazdowskie fasor szélén hétfőtől két hónapon keresztül a Honi Hadsereg harcosait ábrázoló 88 nagy fotó emlékeztet a varsói felkelés tragikus végére, mintegy ellensúlyozva a moszkvai győzelem napi ünnepségeket.

A Varsói Felkelés Múzeuma által rendezett fotókiállítás szövege szerint "1945 tavaszán a varsói felkelés, a második világháború legnagyobb lengyel csatája résztvevőinek nem volt okuk az ünneplésre". Győzelmi ünneplés helyett az AK harcosaira börtöncellák, érdemrendek helyett halálos ítéletek vártak - folytatódik a szöveg. Krystyna Zachwatowicz, a kiállítás rendezője szerint nem lehet belenyugodni abba, hogy a hivatalos ünnepségeken oly kevés szó esik a varsói felkelés hőseiről, akiket a háború után üldöztek, bebörtönöztek és meggyilkoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!