szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közzétette több mint háromezer olyan boszniai szerb személy nevét egy belgrádi lap, akik Srebrenicában és környékén vesztették életüket a boszniai háború idején. Nem részletezik, milyen körülmények között haltak meg.

A Vecernje Novosti című napilap 16 oldalas mellékletében tette közzé 3287 szerb áldozat nevét. A listán ábécé sorrendben szerepelnek a nevek, mellettük születésük és haláluk dátuma látható, de nem derül ki, hogy hol és miként vesztették életüket a felsorolt személyek.
   
Bizonyítékok, áldozatok
Amióta egy hónappal ezelőtt Szlobodan Milosevics volt jugoszláv államfő hágai perén bemutatták hat srebrenicai muzulmán kivégzését megörökítő felvételt, a belgrádi sajtóban és közvéleményben egyre erőteljesebben nyilvánult meg az az igény, hogy a világ tudomást szerezzen a Srebrenica és a város környékén meggyilkolt szerb áldozatokról is.
A lista végén fel van tüntetve az áldozatok hozzátartozóit és a háborús veteránokat tömörítő szervezetek, illetve a szerbek ellen elkövetett bűntényeket vizsgáló központ neve. Vélhetően azon öt szervezetről van szó, amelyek segítségével a lap összeállította a névsort.
   
A Vecernje Novosti közli, hogy július 12-én - a srebrenicai mészárlás tízedik évfordulóján megrendezendő emlékünnepség után - a Srebrenica mellett Bratunacban az áldozatok emlékének szentelt gyászmise lesz, a srebrenicai művelődési házban pedig egyházi akadémiát tartanak.
    

A boszniai békefenntartó haderő 2003. áprilisában tartóztatta le és adta ki a hágai Nemzetközi Törvényszéknek Naser Oricsot, a boszniai muzulmánok fegyveres erőinek egyik parancsnokát, aki 1992-1993-ban a Srebrenica környékén tevékenykedő alakulat élén állt. A hágai vádirat szerint Orics tervelte ki, adott parancsot vagy legalábbis eltűrte emberek meggyilkolását és kínzását, városok és falvak katonailag indokolatlan lerombolását,  kifosztását, közösségi
és magánvagyonok széthordását. Az általa vezetett egység lerombolt és kirabolt legalább 50, túlnyomórészt szerb lakta falut Bratunac, Srebrenica és Skelani környékén.
   
A szerb közvéleményben erősen él az a tudat, hogy a srebrenicai mészárlás voltaképpen az Oricék által elkövetet vérengzésre adott válasz, egyfajta bosszú volt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

NÉPIRTÁS SREBRENICÁBAN

Népirtás történt 1995 júliusában a boszniai Srebrenicában, ahol mintegy 8 ezer férfit és 15 évesnél idősebb fiút...

Világ

Temetés az 1995-ös srebrenicai mészárlás áldozatainak

Tizenötezer ember vett részt a kelet-boszniai Potocariban, a srebrenicai mészárlás áldozatainak emelt emlékhelyen rendezett temetésen, ahol a nyolc éve a boszniai szerb katonák által brutális módon lemészárolt és tömegsírba helyezett nyolcezer muszlim áldozat közül elsőként azonosított hatszáz ember holttestét helyezték el végső nyughelyükre - írja a BBC. A második világháború óta a srebrenicai volt a legsúlyosabb európai népirtás.

Hét nap

SREBRENICAI VIDEÓK

Egész Szerbiát sokkolta az a múlt héten több tévécsatornán is bemutatott rövid videófelvétel, amelyen a Skorpiók nevű...

MTI Világ

Sokkoló videó Srebrenicáról Milosevics perében

Miután Milosevics tárgyalásán bemutattak egy, a srebrenicai vérengzést dokumentáló videofelvételt, boszniai özvegyek tiltakoznak az ellen, hogy a hivatalos belgrádi küldöttség részt vegyen a mészárlás évfordulóján tartandó megemlékezésen.

MTI Világ

Del Ponte szerint több srebrenicai videó is van még

Carla Del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) főügyésze szerint a törvényszéknek több videofelvétel is a birtokában van a srebrenicai vérengzésről, nemcsak az az egy, amely a héten már nyilvánossá vált.