szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő EU-költségvetési tervezet 118 milliárd fontos (170 milliárd eurós) lefaragását, ezen belül a kelet-európai új EU-tagoknak szánt strukturális juttatások 10 százalékos csökkentését fogja javasolni az unió soros elnöki tisztét betöltő Nagy-Britannia kormányfője csütörtökön Tallinban, majd pénteken Budapesten, írta hétfőn a The Daily Telegraph.

0,03 százalékot faragnának
Nagy-Britannia túlméretezettnek találja az Európai Unió júniusban előterjesztett, hét évre szóló költségvetési tervezetét, amelyet 0,03 százalékkal szeretne lefaragni.
   
Erről egy Londonban állomásozó európai diplomata beszélt az amerikai hírügynökségnek. Ezzel megerősítette Tony Blair brit kormányfő szóvivőjének pár órával korábban elhangzott kijelentését, amely szerint London változatlanul úgy véli: a júniusi luxemburgi EU-csúcson beterjesztett, 2007-13 közötti időszakra szóló uniós költségvetés túlméretezett. A britek elsősorban a kohéziós és a strukturális pénzalapok lefaragásával szeretnék karcsúsítani az uniós büdzsét.
A legnagyobb londoni konzervatív napilap szerint Tony Blair ezeket a csökkentéseket a júniusi EU-csúcson általa megtorpedózott költségvetési tervezethez, illetve az Európai Bizottság eredeti terveihez képest próbálja elérni, abból a célból, hogy fel lehessen oldani a költségvetési patthelyzetet.

A lap szerint "ez nagy szerencsejáték", tekintve, hogy az új tagállamok hasznos szövetségesnek bizonyultak Blair atlantista, szabadkereskedelmi elképzeléseihez, ám a brit javaslatok éppen ezeket az országokat érintik a legfájdalmasabban.

A lap szerint Blair tisztában van azzal, hogy bármilyen költségvetési alkunak része kell legyen a London által felvett évi 3 milliárd fontos brüsszeli visszatérítés legalább részleges feladása. Ezt a visszatérítést még Margaret Thatcher volt konzervatív brit kormányfő harcolta ki 1984-ben, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásokban részesül.

A brit álláspont szerint a visszatérítés "anomáliájának" felszámolása csak a közös uniós agrárpolitika "anomáliájának" felszámolásával együtt lehetséges, a többi tagállam azonban ádáz ellensége a brit visszatérítésnek, írta a hétfői The Daily Telegraph.

Mivel a visszatérítés közvetlen része az EU átfogó költségvetésének, a költségvetés kisebb mértékű emelkedése kisebb visszatérítést jelent, ami nagyobb mozgásteret ad Blairnek a többi uniós vezetővel folytatott egyezkedésében, áll a cikkben. A francia kormány például egyelőre hajthatatlanul ragaszkodik a francia parasztoknak járó támogatásokhoz.

A lap szerint a kormányfő annak a lehetőségnek a nyitva hagyásával reméli eladni a visszatérítés ügyében kötendő alkut a hazai közvéleménynek, hogy a mezőgazdasági támogatásokat a következő költségvetési időszak félidejében felülvizsgálják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!