A Lázár-féle kastélyprivatizációt vizsgálja a helyszínen a korrupcióellenes EP-munkacsoport
A munkacsoport egy, a Mol alapítványának átadott kastélyhoz személyesen is ellátogattak.
hvg.hu
Magyarországra jött az Európai Parlament korrupcióellenes frakcióközi munkacsoportja – írja a Népszava. A csoport tagjai a magyarországi jogállamiság leépülése és az Orbán-kormány uniós forrásokat érintő korrupciója miatt érkeztek Budapestre. Látogatásuk során európai üzleti érdekeltségek vezetőivel, nagykövetekkel, civil szervezetekkel is találkoznak.
A korrupcióellenes munkacsoport tagjai személyesen is ellátogattak az egyik olyan kastélyhoz, amit uniós támogatásból újítottak fel, majd magánkézbe adtak. A bajnai Sándor-Metternich kastély a Mol Új Európa Alapítványa kapta meg. A munkacsoport tagjait elkísérte a kastélyhoz Hadházy Ákos független országgyűlési képviselői is, aki Facebook-posztjában azt írta: „az EP antikorrupciós munkacsoportjának képviselőivel, köztük Daniel Freund német képviselővel néztük meg a bajnai Metternich-kastélyt. Szép hely, a baj “csak” az, hogy 1.7 milliárdos európai pénzből újították fel, de Lázár már magánkézbe is adta a MOL-nak…”
Az Európai Parlament antikorrupciós munkacsoportjának képviselőivel, köztük Daniel Freund német képviselővel néztük meg a bajnai Metternich-kastélyt. Szép hely, a baj “csak” az, hogy 1.7 milliárdos…
Lázár János tavaly állt elő az általa kastély-örökbefogadásnak nevezett törvényjavaslattal, amelynek értelmében a kormány magánkézbe adná az állami tulajdonban lévő kastélyok egy részét. Az első javaslatot Novák Katalin akkori köztársasági elnök megvétózta tavaly decemberben, a módosított verziót júniusban fogadta el az Országgyűlés. Ez alapján 47 kastélyra írhat ki pályázatot a kormány, az új tulajdonosoknak vállalniuk kell az ingatlanok felújítását, karbantartását és üzemeltetését, a kastélyokban elhelyezett közgyűjteményeket pedig legalább évi 300 napon át látogathatóvá kell tenni. A kérelmek után Lázár minisztériuma tízmilliós ügyintézési díjat szed be.
az Esterházy-kastély és a hozzá kapcsolódó majki kamalduli remeteség.
Végül első körben csak nyolc kastély talált új gazdára, köztük a most az EP-delegáció által meglátogatott bajnai Sándor-Metternich-kastély is. Erről itt írtunk részletesen:
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.