Tetszett a cikk?

A madárinfluenza két újabb - hétvégén felfedezett - gócpontja komolyan aggasztja az egészségügyi hatóságokat, amelyek attól tartanak, hogy a vírus egyre közelebb kerül a fővároshoz - írta hétfőn a romániai sajtó.

Bukarestben már néhány nappal ezelőtt megtették a járvány távol tartására szolgáló első intézkedéseket, de a hétvégén két újabb - Ialomita megyei - településen mutatták ki az első tesztek a H5-ös vírus jelenlétét. Ez azt sugallja, hogy a vírus a főváros irányában is terjed. Rovine mintegy 80, Marsilieni pedig csupán 70 kilométernyire fekszik Bukaresttől, ezért a fővárosban is szigorú megelőző intézkedéseket vezettek be.

A lapok emlékeztetnek: amióta két hónappal ezelőtt a madárinfluenza vírusának emberre is veszélyes altörzse Romániában felütötte a fejét, az egészségügyi hatóságoknak jóformán egyetlen nyugodt napjuk sem volt. A két újabb gócponttal a fertőzött települések száma elérte a 18-at, ezek Tulcea, Braila, Buzau, Calarasi és Ialomita megyében fekszenek. A két érintett községben öt háztáji gazdaság szárnyasaiban mutatták ki a H5-ös vírus jelenlétét. A településeket vesztegzár alá helyezték, és valamennyi házi szárnyast elpusztították.

A kolozsvári Szabadság szerint rendőri segítséggel próbálják elérni, hogy a vírus ne érje el Bukarestet. Ellenőrzik a közutakat, hogy a rendelkezéseknek megfelelően senki ne szállítson élő szárnyasokat a fővárosba. Ugyanakkor fertőtlenítő szűrőpontokat állítottak fel a Bukarestbe vezető közutakon, és rengeteg állatorvost vezényeltek ki a fővárossal határos településekre.

Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter szerint ugyanakkor a fővárost kevésbé fenyegeti veszély, mint a vidéki körzeteket. A miniszter szerint a vírus főképp azt követően jutott ki a Duna-deltából, hogy az ottani csatornák befagytak, s a vándormadarak kénytelenek voltak Calarasi, Braila, Buzau és Ialomita megye tavaira átköltözni.

Gabriel Predoi professzor, az Országos Állategészségügyi Hatóság igazgatója ismét felszólította a lakosságot, hogy a háziszárnyasokat tartsa bezárva, és semmilyen módon ne tegye lehetővé a kórt hordozó vándormadarakkal való érintkezésüket. Különösen fontos, hogy a libákat és a kacsákat ne engedjék szabadon a tavakra. Az igazgató drasztikus büntetéseket helyezett kilátásba a rendelkezéseit áthágókkal és az érintett települések polgármestereivel szemben.

A korábbi gócpontok esetében a nagy-britanniai szaklaboratórium rendre kimutatta, hogy a szárnyasok a H5N1-es vírus áldozatai lettek. Kiderült közben az is, hogy a vírus megfékezése végett nem elég, ha csupán az érintett gazdaságok szárnyasait pusztítják el, mert olyan település is létezik, ahol a karantén után a kór újra felütötte a fejét.

A hétvégén egyébként a Braila megyei Chichinetu településről is mintákat vettek, ahol 22 családi gazdaság szárnyasai pusztultak el. A megyében a múlt héten különböző településeken összesen mintegy kétezer gyorstesztet végeztek a mezőgazdasági minisztérium szakemberei. Úgy vélik, hogy a viszonylag enyhe tél miatt a vándormadarak a szokásosnál többet időznek az idén Románia délkeleti területein, emiatt a madárinfluenza vészesen gyorsan terjedhet tovább. Tömeges szárnyaspusztulást jelentettek Hunyad megyéből is, de annak pontos okát egyelőre nem sikerült megállapítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Ukrajnában felbukkant, Jakartában ölt a madárinfluenza

Első ízben jelent meg a madárinfluenza Ukrajna két déli körzetében - közölték szombaton hivatalos források a mezőgazdasági minisztériumban. Időközben az is kiderült, egy ezen a héten elhunyt indonéz nő halálát madárinfluenza okozta, Vietnamban pedig újabb fertőzött gócpontokat fedeztek fel.