Korrupt adományozótól származó pénzeket oszt szét Bush

Jótékony célra fordítja a Jack Abramofftól, az amerikai Republikánus Párt támogatójától kapott pénzt George Bush elnök, aki elismerte kenőpénzek fizetését kongresszusi képviselőknek.

  • MTI MTI
Korrupt adományozótól származó pénzeket oszt szét Bush

Scott McClellan Fehér Ház-i szóvivő elmondta, hogy a republikánus kongresszusi képviselők lefizetésével vádolt, s bűnösségét kedden vádalku keretében elismerő Jack Abramoff által a 2004-es újraválasztásáért küzdő George Bush kampányához nyújtott összeget átutalják egy a szívbetegségek ellen küzdő amerikai szervezetnek.

A szóvivő szerint "több ezer" dollárról van szó, demokrata párti képviselők szerint a kérdéses összeg 100 ezer dollárra rúg. Mintegy 20 republikánus politikus - a The Wall Street Journal című lap értesülése szerint viszont 60 képviselő és szenátor -, köztük Tom DeLay, a képviselőház republikánus többségű frakciójának egykori elnöke és Bob Ney ohiói kongresszusi képviselő, valamint tanácsadóik készpénzt, ajándékokat és egyéb ellentételezést - pazar vacsorákat, külföldi utazásokat - fogadtak el Abramofftól cserében azért, hogy előnyben részesítették az indiánrezervátumok ügyét, amelynek Abramoff főlobbistája volt. A sziporkázó, jó beszélőkével megáldott megbízott egyébként megbízóit is átverte, a vádak szerint Michael Scanlonnal, DeLay egyik volt tanácsadójával együtt elsikkasztotta ügyfelei pénzét. Scanlon novemberben beismerte bűnösségét.

Abramoff kedden döntött úgy, hogy elmondja a részleteket az ügyészségen és az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodánál (FBI). Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti frakciójának vezetője szerint Abramoff beismerése "nem meglepetés, mert a mostani republikánus kongresszus a történelemben valaha is volt legkorruptabb törvényhozó testület, s (ennek) az amerikaiak fizetik meg az árát".

A 47 éves Abramoffot a vádalku nyomán legfeljebb 9 és fél-11 éves börtönbüntetés fenyegeti a 30 év helyett. Az ügy nyomán heves vita van kibontakozóban Washingtonban a lobbisták befolyásáról. "Újra kell gondolnunk az egész rendszer (működését)" - szögezte le Newt Gringich, a képviselőház egykori republikánus elnöke a The Washington Postban megjelent írásában.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.