szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Éves jelentésében a New York-i székhelyű szervezet Kínával foglalkozó fejezetében egyebek közt az egyházi és szakszervezeti tevékenység elfojtásával, az etnikai kisebbségek elnyomásával vádolta az ázsiai országot. Az Európai Bizottság is visszautasította az uniót ért bírálatokat.

Elutasította a kínai kormány a Human Rights Watch jogvédő szervezet Pekingnek címzett bírálatait, hamisnak és eltorzítottnak nevezve a jelentésben foglaltakat. Kung Csüan (Kong Quan) szóvivő azzal vádolta a szervezetet, hogy kitalált adatokra támaszkodva alaptalan vádakat fogalmaz meg Kínával szemben.

A szóvivő kijelentette, hogy a kínai alkotmány védi a vallásszabadságot és az alapvető emberi jogokat. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a pekingi kormány "őszinte és példátlan" erőfeszítéseket tesz a helyzet javítására, s folytatni kívánja ezeket az erőfeszítéseket az emberi jogok biztosítása érdekében.

Az EU is visszautasította a bírálatot
 
A jelentés szerint az EU az emberi jogok ügyét alárendeli a jó kapcsolatok fenntartásának olyan országokkal, amelyeket hasznosnak ítél a terrorizmus elleni harc szempontjából. A jelentésben Oroszország, Kína és Szaúd-Arábia neve szerepel. A HRW szerint az orosz és kínai kormány a terrorizmus elleni harc légkörét arra aknázza ki, hogy iszlám terroristáknak bélyegezve leszámoljon politikai ellenfeleivel.
 
A külügyi kapcsolatokért felelős biztosság szóvivője leszögezte, nem helyénvaló azt feltételezni, hogy a kapcsolatok egyik eleme felülemelkedne egy másikon. Kijelentette, kereskedelmi kapcsolatai nem akadályozzák az EU-t abban, hogy az emberi jogi aspektusokat is felvesse partnereinek - ellenkezőleg, az előző teremti meg a bizalom ahhoz szükséges légkörét, hogy az utóbbiakról is tárgyalni lehessen.

Oroszországgal például az EU évente kétszer konzultációkat rendez az emberi jogi kérdésekről, beleértve a csecsenföldi helyzetet is. Eredménye elérése azonban időbe telik, az is kell hozzá, hogy Moszkvával megfelelő partneri viszony épüljön ki - fejtette ki a szóvivő. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György (hvg.hu) Világ

A kínaiak már a spájzban vannak

Fokozódó bizonytalanság keríti hatalmába Kelet-Oroszországot az elkövetkező évtizedben, mert miközben a moszkvai kormány nem sokat tud vagy akar tenni hátországáért, addig a minden téren szédületes ütemben terjeszkedő Kína egyre inkább feni a fogát a gyéren lakott orosz sztyeppékre.

MTI Világ

Sztrájkolnak a kínai újságírók

Sztrájkba lépett a Beijing News című napilap munkatársainak egy része, tiltakozásul amiatt, hogy felmondtak a főszerkesztőség három vezetőjének. Ez az első "média-sztrájk" az országban.

MTI Világ

Politikai reformokat ígér a kínai kormányfő

Kína párbeszédet kíván folytatni az emberi jogokról az Európai Unióval – jelentette ki Ven Csia-pao kínai miniszterelnök Prágában, amikor megbeszélést folytatott Václav Klaus cseh államfővel.