Tovább gyűrűzik a Mohamed-karikatúrák körüli botrány

A norvég kormányfő kártérítést követel Szíriától, a felgyújtott nagykövetségért. Párizsban közel ezren tüntettek a megjelent rajzok miatt. Indonéziában is újfent tiltakozók vonultak az utcára. Kofi Annan aggodalmát fejezte ki az események miatt. Dán vállalatok eközben máris érzik az arab országokkal megromlott kapcsolatok gazdadági hatásait.

  • MTI MTI
Tovább gyűrűzik a Mohamed-karikatúrák körüli botrány
Hvg.hu Fórum
Írja le a témával kapcsolatos véleményét, vagy olvassa el másokét a hvg.hu Fórumban!

Kártérítést akar Szíriától Jens Stoltenberg norvég kormányfő, amiért a Mohamed-karikatúrák miatt tüntető több száz fős tömeg a hét végén megrohamozta és felgyújtotta Norvégia damaszkuszi nagykövetségét.

© MARABU
Stoltenberg az NTB norvég hírügynökségnek vasárnap adott nyilatkozatában teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a szíriai fővárosban történt eseményeket. "Kártérítést fogunk követelni Szíriától és az ENSZ elé visszük az ügyet" - hangoztatta a politikus.

A szíriai fővárosban tüntetők százai szombaton rohamozták meg és gyújtották fel Norvégia nagykövetségét, a dán külképviselettel együtt. A tömeg azért fordította haragját éppen e két diplomáciai képviselet ellen, mert először dán és norvég lapokban jelentek meg a muzulmán vallás alapítójáról készített gúnyrajzok. A később más európai újságokban is utánközölt karikatúrák hatalmas felháborodást keltettek az iszlám országokban. Több ezer tüntető vasárnap a libanoni fővárosban, Bejrútban felgyújtotta a dán konzulátust.

Mindeközben spontán módon szerveződött békés tüntetésen mintegy ezer ember tiltakozott vasárnap a francia fővárosban a karikatúrák miatt - közölte a párizsi rendőrség.

A közel két órán át tartó megmozdulást előre nem jelentettékbe sem a sajtónak, sem a hatóságoknak. Az i-Télé tévécsatorna jelentése szerint a tüntetők kifogásolták, hogy a prófétáról közölt egyes gúnyrajzok mintegy egyenlőségjelet tesznek az iszlám hit és a terrorizmus között, és nyilvános bocsánatkérést követeltek.

David Dufresne, a tévécsatorna főszerkesztője elmondta, a megmozdulás a jelek szerint spontán módon szerveződött, egyetlen jól meghatározható mozgalom sem állt a hátterében. A kezdetben mintegy félszáz fős csoportot kitevő tüntetők telefonon és sms-üzenetekben értesítették ismerőseiket a készülő tiltakozásról és kérték őket a menethez való csatlakozásra. A résztvevők száma ily módon fokozatosan gyarapodott. Rendbontásról nem érkezett jelentés.


Irán hétfőn leállította a Dániából származó gyógyászati berendezések importját a Mohamed-karikatúrák közlésére hivatkozva. Az iráni egészségügyi minisztérium illetékese nem közölt számszerű adatokat a dán orvosi berendezések beviteléről.

A dán vállalatok kezdik érezni a bojkott hatását: az ország legnagyobb élelmiszeripari csoportja, az Arla saját bevallása szerint gyakorlatilag kiszorult például Szaud-Arábiából.

Bár az oda irányuló, évi 2,5 milliárd koronás (335 millió eurós) exportja nem teszi pótolhatatlanná ezt a piacot a számára, és az arab országokba összességében 10 milliárd koronás kivitel sem tartozik a "nagy üzletek" kategóriájába a cég szerint - ezen kívül Irán évi másfél milliárd dán koronáért importál tőle -, a hosszú távú hatások okot adnak az aggodalomra. A dán iparszövetség szerint sok év piacmegdolgozó munkája vész kárba, és hosszú időbe telhet, míg például az Arla visszatérhet ezekbe az országokba.
 
A dán iparszövetség elnöke nyílt levélben szólította fel a karikatúrákat közlő Jyllands Posten lapot, hogy határozottabban kérjen bocsánatot a muszlimoktól, és ugyanerre szólított fel az inzulinexportban a világ vezető cégei között lévő, Szaud-Arábiában évente 200 millió koronás forgalmat lebonyolító Novo Nordisk
vezetője is.  A lap korábban már elnézést kért mindazoktól, akiknek vallási érzületét esetleg megsértették a tavaly szeptemberben megjelent karikatúrák, de közben a szólásszabadsággal védte a rajzok közlését.


Kofi Annan aggódik (Oldaltörés)

A több napja tartó botrány miatt Kofi Annan ENSZ-főtitkár ismét felszólította a felháborodott muzulmánokat, hogy vessenek véget az erőszakos cselekményeknek.

A damaszkuszi, bejrúti és más diplomáciai képviseletek ellen intézett támadások mélységes nyugtalansággal töltik el a főtitkárt - hangsúlyozta New Yorkban helyi idő szerint vasárnap (közép-európai idő szerint hétfőn hajnalban) Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő.

Szavai szerint Annan osztozik a gúnyrajzok által sértett muzulmánok érzelmeiben, de leszögezi, hogy haragjuk nem igazolhat semmiféle erőszakot. Különösen elítélendő, ha ez az erőszak olyanok ellen irányul, akik semmilyen módon sem felelősek a gúnyrajzok közléséért - idézte a szóvivő Annan nyilatkozatát.

A világszervezet főtitkára felszólította a muzulmánokat: fogadják el a karikatúrákat megrendelő és először közlő lap, a dán Jyllands-Posten bocsánatkérését. Az újság szerint ugyanakkor nem a gúnyrajzok publikálása idézte elő a valóságos „népfelkelésekké" dagadó tiltakozó akciókat. 

Feltételezésük szerint "felülről irányítják" a dán és más külképviseletek ellen intézett közel-keleti támadásokat. A dán hírmagyarázó szerint az ember "legvadabb álmaiban" sem láthatta előre, hogy ilyen mértékben "túlreagálják" a karikatúrák megjelenését. Nem is ez szerinte a "vészterhes népfelkelések" kiváltó oka. Mindez régóta forrt már a mélyben azokban az országokban, amelyek nem léptek fel, vagy csak ímmel-ámmal léptek fel a vallási fundamentalizmus előretörésével szemben - írta a kommentátor az arhusi lap hétfői számában.

Újabb tüntetések Indonéziában (Oldaltörés)

Időközben radikális muzulmán csoportok újabb tüntetéseket rendeztek hétfőn Indonéziában a karikatúrák európai közlése miatt. A fővárosban, Jakartában négyszázan, a nyugat-jávai Bandungban mintegy ezren vonultak az utcára.

A jakartai tüntetés részvevői a dán nagykövetség elé vonultak, és újabb bocsánatkérést követeltek a dán kormánytól. A bandungi tiltakozók az indonéz kormányhoz intéztek követelést, szakítsa meg diplomáciai kapcsolatait Dániával.

Radikális muzulmánok már a múlt pénteken is megrohamozták Jakartában a dán diplomáciai képviseletet, de a rendfenntartók visszaverték támadásukat. Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök is elítélte, hogy európai lapok gúnyrajzokat közöltek Mohamed prófétáról. Ugyanakkor felszólította az ország túlnyomórészt muzulmán lakosságát, hogy fogadja el a dán kormány és a Jyllands-Posten bocsánatkérését.