szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közösen hívott fel nyugalomra és párbeszédre az Iszlám Konferencia Szervezete, az Európai Unió és az ENSZ kedden a Mohamed-karikatúrák ügyében kirobbant erőszakos akciók kapcsán.

Dán zászló szuronnyal. Képtelenség
© AP
A három nemzetközi szervezet közös közleményében mélységes aggodalmát hangoztatta a Jyllands-Posten című dán lapban az iszlám vallás alapítójáról, Mohamed prófétáról néhány hónappal ezelőtt megjelent – más európai lapokban később utánközölt – gúnyrajzok hatása, illetve az általuk kiváltott erőszakos cselekmények miatt.

„Teljes mértékben támogatjuk a szólásszabadságot. Mindazonáltal megértjük a muzulmán világban érzett mélységes fájdalmat és általános felháborodást" – hangoztatta Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Ekmeleddin Ihsanoglu, az Iszlám Konferencia Szervezetének főtitkára a közleményben.

A három nemzetközi szervezet úgy vélte, hogy a karikatúrák miatt a világ több országában kirobbant erőszakos cselekmények „túllépnek a békés tiltakozás határain". A felek különösképpen elítélték a szíriai és a libanoni fővárosban és másutt diplomáciai képviseleteket ért támadásokat. Egyben felhívtak minden országot a külképviseletek és a külföldi állampolgárok megvédésére.

A közlemény aláírói szerint az említett események rámutattak arra, hogy minden korábbinál sürgetőbb a különböző felekezeti közösségeken belüli és azok közötti párbeszéd felújítása. „Kérjük őket, hogy a szeretet és a kölcsönös tisztelet jegyében hívjanak fel önmérsékletre és nyugalomra" – tették hozzá.

Kofi Annan a karikatúrák okozta válság kirobbanása óta immár negyedszer hallatta hangját az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Főrabbi bírálta, egy jordán lap lehozta a Mohamed-gúnyrajzokat

A Sihán című jordániai hetilap három karikatúrát vett át abból a tizenkettőből, amelyek eredetileg a Jyllands-Posten című dán lapban jelentek meg, köztük azt, amelyen a próféta egy bombát visel a fején turbán gyanánt. Franciaország főrabbija osztja a muzulmánok felháborodását a megjelent gúnyrajzok miatt.

MTI Világ

Négy halott a Mohamed-karikatúra elleni tüntetésen

Összecsapott a rendőrökkel és katonákkal Afganisztán több városában a Mohamed prófétáról készül karikatúrák ellen tiltakozó több ezer tüntető. Négyen meghaltak, tizenkilencen megsebesültek.

MTI Világ

Véresen elfajulhat a Mohamed-gúnyrajz esete

Palesztin fegyveresek bejelentették csütörtökön, hogy átkutatják a ciszjordániai Náblusz várost és túszul ejtik az európaiakat, bosszúból a nyugat-európai sajtóban közölt Mohamed-karikatúrákért.

MTI Világ

Puytin: provokáció a Mohamed-karikatúra

Az orosz elnök provokációnak minősítette a Mohamed-karikatúrákat, sajnálatát fejezve ki amiatt, ami most a vallási szembenállás talaján történik a világon.

MTI Világ

Libération: bugyutának tartja, de közölte a Mohamed-rajzokat

A muzulmán világban tiltakozást kiváltó Mohamed-karikatúrák kapcsán a francia napilapok szerkesztőségi cikkekben foglaltak állást a véleménynyilvánítás szabadsága mellett, valamint az eredeti és újabb rajzokat közöltek az iszlám vallás alapítójáról.

MTI Világ

„Harag napja” ma a Mohamed-karikatúrák miatt

A "harag nemzetközi napjának" pénteki megtartását indítványozta Juszuf al-Kardavi egyiptomi származású, Katarban élő muzulmán főpap a Mohamed prófétáról megjelent sajtókarikatúrák miatt.

MTI Világ

Tovább gyűrűzik a Mohamed-karikatúrák körüli botrány

A norvég kormányfő kártérítést követel Szíriától, a felgyújtott nagykövetségért. Párizsban közel ezren tüntettek a megjelent rajzok miatt. Indonéziában is újfent tiltakozók vonultak az utcára. Kofi Annan aggodalmát fejezte ki az események miatt. Dán vállalatok eközben máris érzik az arab országokkal megromlott kapcsolatok gazdadági hatásait.

MTI Világ

Mohamed-karikatúrák magyar napilapokban

A szolidaritás kifejezésének célzatával tette közzé a muzulmán világban ellenérzést kiváltó Mohamed-karikatúrákat előző napi számában a Népszabadság és a Magyar Hírlap - közölte a két orgánum főszerkesztője pénteken.

MTI Világ

Frusztráció az oka a Mohamed-botránynak

A Nyugat nyomasztó technológiai-gazdasági fölényével, az arab-iszlám világban erősödő frusztráció és kisebbrendűség érzésével magyarázza egy német iszlámszakértő a Mohamed-karikatúrák nyomán a muzulmánok körében kirobbant erőszakos akciókat.