szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Égő gyertyákkal és vörös szegfűkkel a kezükben több százan emlékeztek meg szerdára virradó éjjel az ukrajnai Szlavutics városában a csernobili atomkatasztrófa huszadik évfordulójáról.

A volt Szovjetunió területén a város közvetlen közelében épült csernobili erőműben kereken húsz évvel ezelőtt helyi idő szerint éjjel egy óra huszonhárom perckor történt a világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-szerencsétlensége, amelynek következményei azóta is felmérhetetlenek.

A menet részvevői a városban felállított emlékműhöz vonultak, hogy megemlékezzenek az áldozatokról. Pontosan egy óra huszonhárom perckor megszólalt a harang, s egy sziréna idézte fel azt a két robbanást, amely húsz évvel ezelőtt valósággal szétvetette az erőmű ellenőrizhetetlenné vált négyes blokkját. A detonáció felszakította az épület tetejét és falait, s tíz napon keresztül égő tűz keletkezett a reaktorban. Nagy mennyiségű radioaktív szennyeződés jutott a levegőbe, több százszor annyi, mint a második világháborúban Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák felrobbanása után.

A  város lakói, illetve az áldozatok hozzátartozói egy perces néma csenddel emlékeztek a halottakra,  virágot helyeztek el az emlékmű talapzatánál, s várták Viktor Juscsenko ukrán elnököt, aki jelezte, hogy részt kíván venni a megemlékezésen.

A radioaktív felhő mindenekelőtt Ukrajnát és Fehéroroszországot árasztotta el, de Európa nagy részét, köztük Magyarországot is több hullámban szennyezés érte. A térségből több százezer embert kellett kitelepíteni, s több millió hektár termőföld mérgezetté vált.

Kereken húsz évvel a csernobili atomkatasztrófa után még mindig éles viták vannak a szerencsétlenség halálos áldozatainak számát illetően. Az ENSZ, valamint a közvetlenül érintett országok hivatalos hatóságai által létrehozott, úgynevezett Csernobil Fórum a katasztrófa okozta megbetegedések számát több tízezerre becsüli, a különböző környezetvédő mozgalmak azonban azt állítják, hogy az atomkatasztrófa kiváltotta rákmegbetegedésekben legkevesebb százezren haltak meg.

ENSZ-források szerint húsz évvel a történtek után még mindig több mint hétmillióan élnek olyan körzetben, amelyben bizonytalan a radioaktivitás szintje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Kórházban van a Csernobil miatt bebörtönzött professzor

Jurij Bandajevszkij fehérorosz orvos szakértő azt vizsgálta, hogyan hat a sugárzás a csernobili atomkatasztrófa által szennyezett területek lakóinak egészségére. Három éve nyolc évi börtönbüntetésre ítélték, mert bírálta a hatóságokat az atomerőmű-baleset következményeinek kezeléséért.

Világ

Tizenkilenc éve történt a csernobili katasztrófa

Tizenkilenc éve, 1986. április 26-án következett be a volt Szovjetunió területén, az ukrajnai Csernobilban a világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-szerencsétlensége. A csernobili robbanás rádöbbentette az emberiséget, hogy az atomenergia még békés célú felhasználás esetén is beláthatatlan veszélyek forrása lehet, ha gondatlanul kezelik.

MTI Világ

Csernobil még százezer ember halálát követelheti

Közel százezer, rákmegbetegedés okozta halálesetet követel még a jövőben a csernobili atomerőmű húsz évvel ezelőtti katasztrófájának sugárhatása, míg a 2005-öt megelőző másfél évtizedben kétszázezret okozott csak Ukrajnában, Fehéroroszországban és Oroszországban - áll a Greenpeace legfrissebb tanulmányában.

MTI Világ

Putyin csernobili katasztrófaelhárítókat tüntetett ki

Húsz csernobili katasztrófaelhárítónak nyújtott át állami kitüntetést az orosz elnök az atomerőmű szerencsétlenségének huszadik évfordulójának előestéjén a Kremlben, ígéretet téve egy nemzetközi rehabilitációs központ létrehozására.

MTI Világ

Új szarkofág kerül a csernobili négyes blokk fölé

Másfél éven belül elkezdik az új szarkofág építését a csernobili atomerőmű négyes blokkja fölé, amelyben 1986. április 26-án robbanás történt, és ahonnan akkor nagy tömegű radioaktív szennyezés jutott ki, beborítva Európa jelentős részét.

Világ

Cunami, Csernobil, WTC - a katasztófaturizmus fénykora

A szökőár tömegével vonzotta őket Dél-Ázsiába, de másutt is fel-felbukkannak, hogy a helyszínen nézzék meg egy-egy természeti csapás, szerencsétlenség következményeit. Statisztika még nem készült róluk, néhány élelmes vállalkozó azonban már felismerte a katasztrófaturisták fogadásában rejlő lehetőséget.

MTI Világ

Cáfolják a sugárzás növekedését Csernobilban

A sugárzási helyzet Kijevben és Kijev megyében stabil, a talaj háttérsugárzása és a víz radioaktívizotóp-tartalma nem haladja meg a baleset előtti szintet - áll az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériumának internetes oldalán.