szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy azok a terroristák, akik folyékony alapú pokolgépek segítségével Nagy-Britanniából az Egyesült Államokba tartó repülőgépeket terveztek felrobbantani, bármilyen akcióra készültek volna a tengerentúlon - közölte Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter a CNN hírtelevízióban.

A merénylettervek csütörtöki leleplezése után az amerikai repülőtereken azonnal szigorú tilalmat léptettek életbe, az utasok semmilyen folyadékot vagy krémet nem vihettek kézipoggyászukban a fedélzetre.
 
Az amerikai közlekedésbiztonsági hatóság vasárnap viszont enyhített a korlátozáson, azóta a kis mennyiségű, folyékony állagú gyógyszer, gél, az ajakrúzs, valamint a bébiétel kivételt képez. Továbbra is tilos bármilyen aeroszolos flakon szállítása és kötelező minden utasnak levenni a cipőjét, hogy átvilágítsák.
 
A hasonló vasárnapi brit intézkedéssel párhuzamosan az amerikai járatokon a legszigorúbb, piros szinnel jelölt terrorfenyegetettségi szintet eggyel alacsonyabbra, narancssárgára állították.
 
A belbiztonsági miniszter a merénylők tervét kifinomultnak nevezte, de - korábbi amerikai utalásokkal szemben - azt hangsúlyozta, egyelőre nem lehet biztosan kijelenteni, hogy az al-Kaida áll a háttérben.
 
Chertoff ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyes merénylőket talán még nem fogtak el. Ezek az emberek vagy esetleg más csoportok a figyelem lankadását kihasználva merényletet hajthatnak végre az Egyesült Államok ellen, tehát ébernek kell maradni - tette hozzá.
 
Az Egyesült Államok jelentősen meggyöngítette az al-Kaidát, megsemmisített kiképzőtáborokat, megölte a szervezet sok vezetőjét és a titkosszolgálatok értékes információkat gyűjtöttek, de az al-Kaida taktikát változtat és nagyon is jelen van - mondta.
 
A miniszter az azzal kapcsolatos vádakat visszautasítva, hogy a kormány nem költött elég pénzt a robbanószer-felismerő berendezések kifejlesztésére, közölte, a 2006-os pénzügyi évben 800 millió dollárt fordítanak ilyen irányú kutatásokra.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Merényletkísérlet: még vizsgálják a német kapcsolatokat

Miközben Nagy-Britanniában enyhítették a terrorkészültségi szintet, Németországban hétfőre felerősödtek azok a hangok, amelyek a londoni hatóságok által az elmúlt héten leleplezett összesküvés nyomán a biztonsági intézkedések szigorítását követelik.

hvg.hu Itthon

A Malév is korlátozásokat vezet be a londoni események után

A Magyar légitársaság hivatalos tájékoztatást adott ki utasai részére. Azonnali hatállyal az alábbi rendelkezések vonatkoznak minden, az Egyesült Királyság repülőtereiről induló és az Egyesült Királyság repülőterein átszálló utasokra.

MTI Világ

Blair szerint újra kell gondolni a terrorellenes harcot

A nemzetközi terrorizmus elleni harc stratégiájának újragondolására hívott fel Los Angeles-i beszédében Tony Blair e küzdelem megindításának ötödik évében - írja a The Times. Blair szerint az erő alkalmazása "elidegeníti a Nyugattól a mértékadó arab közvéleményt".

MTI Világ

Öt gyanúsítottat még keresnek a londoni eset kapcsán

Öt gyanúsítottat még nagy erőkkel keresnek a meghiúsított repülőgép-merényletek ügyében nyomozó hatóságok - jelentette az ABC amerikai hírtelevízió csütörtökön internetes honlapján amerikai forrásokra hivatkozva.

hvg.hu Tech

Biometrikus megoldásokkal szűrnék a terroristákat

Az amerikai Tennessee államban, Knoxville város repülőterén idén nyáron egy új biztonsági módszerrel kísérleteznek, amely a hazugságvizsgáló működési elvéhez hasonlóan próbálja kiszűrni a terroristagyanús személyeket a tömegből.