szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negyven százalékkal visszaestek a szaúd-arábiai jótékonysági alapítványok és szervezetek bevételei az Egyesült Államok ellen 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadások után, mert a muzulmán adományozók, mindenekelőtt az üzletemberek attól tartanak, hogy összeütközésbe kerülnek a terrorizmus pénzügyi forrásainak elapasztását célzó, szigorú amerikai intézkedésekkel.

Száleh Vohaibi, a szaúdi székhelyű Muzulmán Ifjúsági Világgyűlés (WAMY) főtitkára a héten úgy nyilatkozott, hogy az iszlám világ leggazdagabb térségében, a Perzsa-öböl menti államokban gyűjtött adományok összértéke nem haladja meg az évi 1 milliárd dollárt.

Hozzátette, hogy ez eltörpül az Egyesült Államokban működő jótékonysági szervezetek éves kiadásai, valamint az olaj- és földgázkitermelő térség gazdagságához képest, ahol Szaúd-Arábia - a világ legnagyobb olajexportőre - az előrejelzések szerint idén rekordnagyságú, 203 milliárd dolláros bevételre számíthat az olajeladásokból.

"Ha a WAMY-t említjük példaként, a 2001-es és a 2003/4-es éveket összehasonlítva a bevételcsökkenés 40 százalékos" - mondta a főtitkár. A nemzetközi szervezet éves jelentése szerint mintegy 28 millió dollárt fordított segélyezésre a 2004 februárig tartó muzulmán évben. Vohaibi szerint Washington még mindig gyanakvással tekint és nyomást gyakorol a muzulmán jótékonysági szervezetekre, beleértve az európai intézményeket is.

Az Egyesült Államok nyomására 2004 októberében Szaúd-Arábia bezáratta egyik legnagyobb jótékonysági szervezetét, az al-Haramain Alapítványt (amely egyébként a Magyarországi Iszlám Egyházat is támogatta), és másoknak is megtiltotta, hogy pénzt utaljanak át külföldre az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat megfojtására irányuló hadjárat részeként.

Az amerikai városok ellen 2001. szeptember 11-én utasszállítókkal végrehajtott terrortámadásokban az al-Kaidához tartozó 19 géprabló közül 15 szaúd-arábiai volt, és a sivatagi királyságban született az al-Kaidát irányító Oszama bin Laden is. Amerikai tisztségviselők fenntartják, hogy az iszlám militáns szervezetek egyik fő pénzügyi forrását továbbra is a tehetős szaúdiak támogatása jelenti. Adományaik idén - Washington állítása szerint - az Afrika szarván elterülő Szomáliába áramlottak, amely az al-Kaida támogatásával könnyen egy militáns iszlám mozgalom központjává válhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!