szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legtöbb postát Oszama bin Ladentől kétségtelenül az al-Dzsazíra hírtelevízió kapja - ismerte el az arab hírtelevízió vezetője.

A katari székhelyű, az egész arab világot elérő al-Dzsazíra főszerkesztője, Ahmed Sheik abból az alkalomból nyilatkozott a berlini Der Tagesspiegelnek, hogy a hírtelevízió most ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. A tekintélyes német liberális újság vasárnapi számában megjelent interjúban az al-Dzsazíra első számú embere - aki korábban újságíróként a BBC-nek is dolgozott - elmondta: az elmúlt időszakban évente mintegy két-három hang-, illetve videokazettát kapnak az al-Kaida vezetőjétől, s azok olyan hírtartalommal rendelkeznek, amit semmiképp nem lehet eltitkolni a nyilvánosság elől. Az al-Dzsazíra - mint fogalmazott - legfeljebb annyit tesz, hogy a szalagokon szereplő információkat megfelelő hírháttérrel látja el. "Ha Oszama bin Laden fegyverszünetre szólít fel, vagy éppenséggel elismeri, hogy az al-Kaida vállalja a felelősséget a madridi robbantásokért, akkor erről be kell számolnunk, hiszen hírekről van szó" - jelentette ki a főszerkesztő.

Ahmed Sheik elismerte, hogy az al-Dzsazírának az arab világban vannak ellenségei is. Ezzel összefüggésben megemlítette: Szaúd-Arábia soha nem engedélyezte a televíziónak, hogy munkatársai az országban dolgozzanak, Tunézia és Algéria számtalanszor tiltotta ki az al-Dzsazíra embereit, egy ideig Irakban is " fekete listán" voltak, s Szíria, Jordánia, Kuvait vagy éppen Irán és Egyiptom sem bánt mindig kesztyűs kézzel riportereivel. Ennek kapcsán hangsúlyozta: az al-Dzsazíra egyetlen rendszert sem akar megdönteni.

De ragaszkodik etikai kódexéhez, amely elsődlegesnek tekint a véleménynyilvánítás szabadságát. A hírtelevízió olyan pluralista fórum, amelynek kötelessége az igazság kutatása, legyen szó akármilyen törvénytelenségről vagy korrupcióról.

A főszerkesztő utalt arra, hogy a televízió kiadásainak 75 százalékát a katari kormány fedezi, míg a fennmaradó 25 százalékot az al-Dzsazíra különböző kereskedelmi tevékenységekből igyekszik előteremteni. "De bíráljuk a katari kormányt is, amelytől semmifajta utasítást nem kapunk" - jelentette ki. 

Ahmed Sheik hangoztatta, hogy a hírtelevíziónak az arab világban hatalmas a befolyása. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy a térségben mintegy ötvenmillió nézővel rendelkezik, ily módon a legfontosabb információs forrás és a legfontosabb véleményformáló médium.

A főszerkesztő beszámolt arról, hogy az al-Dzsazíra beindítja angol nyelvű adását is. "Ettől azt reméljük, hogy hozzájárulhatunk a különböző kultúrák közötti megértéshez" - jelentette ki, hozzátéve: különösen a válságos időszakokban fontos a félreértések tisztázása és a konfliktusok enyhítése. 

Ezzel összefüggésben Ahmed Sheik elutasította azt a vádat, hogy adásaival olykor az al-Dzsazíra is szítja a feszültséget. Arra emlékeztetett, hogy a hírtelevízió - mint állította - a Mohamed-karikatúrákat soha nem mutatta be. De részletesen beszámolt a különböző reagálásokról, a tüntetésekről, mégpedig a lehető legpártatlanabbul. S szavai szerint ugyanez vonatkozott a pápa közelmúltban elhangzott regensburgi beszédére, amelyben a katolikus egyházfő az iszlámot, illetve Mohamed prófétát közvetve erőszakos eszközök alkalmazásával vádolta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Al-Dzsazíra: kevesebb erőszak, több érzékenység?

A katari székhelyű arab nyelvű hírcsatorna - kedden elfogadott új etikai irányelvei szerint - bemutatja "a háború csúf oldalát", de tekintettel lesz "a Nyugat érzékenységére", az üldözés és a katasztrófák áldozatainak érzéseire, s tiszteletben tartja a magánélet szentségét is.

hvg.hu Világ

Még az al-Dzsazíra is Gyurcsánnyal foglalkozik

„Nem mondok le” – idézi Gyurcsány Ferencet az al-Dzsazíra arab hírtelevízió internetes oldalán, ahol részletesen beszámolnak a kiszivárogtatott kormányfői beszéd okozta botrányról.