"Döntés született arról, hogy utána kell menni ezeknek a hálózatoknak" - idézte a lap internetes kiadása Rice-t. Az interjú nem sokkal azelőtt készült, hogy a külügyminiszter elindult legújabb közel-keleti körútjára. Bush még hónapokkal ezelőtt adta ki az utasítást, látván az irániak fokozódó, "egyre nagyobb halálos veszedelemmel fenyegető" tevékenységét - tette hozzá.
Az Egyesült Államok már régóta azzal vádolja Iránt, hogy beleavatkozik Irak belügyeibe, többek között kiképzéssel segíti és fegyverrel látja el a síita milíciákat. Rice hangsúlyozta, hogy a fellépés nem a konfliktus kiterjedésének. "Nem hiszem, hogy lenne olyan kormány a világon, amely ölbe tett kézzel nézné, hogy az irániak Irakban hálózatokat hoznak létre, amelyek nagyon jó minőségű pokolgépeket állítanak elő katonái megölésére" - mondta Rice.
Beindultak
Az amerikai erők a héten legalább két rajtaütést hajtottak végre feltételezett iráni ügynökökön. Csütörtökön őrizetbe vették az észak-iraki Erbílben egy iráni összekötő iroda hat alkalmazottját. Másnap egyet szabadon engedtek közülük. A többi öt esetében még vizsgálják, hogy nincs-e közük terrortevékenységhez.
Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter telefonon felhívta iraki kollégáját, Hoshjar Zebarit, és az irániak őrizetbe vételével kapcsolatban követelte tőle, hogy az Egyesült Államok hagyjon fel "törvénytelen és kalandor akcióival". Az Irna hírügynökség szombati jelentése szerint Mottaki hangsúlyozta, hogy a konzulátust ért támadás, ami sérti a bécsi konvenciót, és két baráti ország kapcsolatába való egyértelmű beavatkozásnak minősül". "Komoly erőfeszítéseket" követelt Bagdadtól az irániak szabadon bocsátása érdekében.
Nincs még mentesség
Hosjar Zebari iraki külügyminiszter pénteken Bagdadban úgy nyilatkozott, hogy Erbílben iráni összekötő iroda van, nem konzulátus, amelyet megilletne a diplomáciai mentesség. Tájékoztatása szerint a teheráni hatóságok korábban kérték, hogy konzulátust nyithassanak Erbílben és Szuleimáníjában, s az iraki hatóságok meg is adták ehhez az engedélyt, de a jogi eljárás még folyik, így az átkutatott épületnek még nincs diplomáciai mentessége
Bush Szíriát is vádolja azzal, hogy erőszakot szít Irakban. A szerda este bejelentett új iraki stratégia részeként közölte, hogy az Egyesült Államok meg fogja állítani a Szíriából és Iránból Irakba beáramló támogatást, és szét fogja rombolni azokat a hálózatokat, amelyek fegyverrel és kiképzéssel segítik az amerikaiak ellenségeit Irakban. Ezzel kiváltott egy olyan aggodalmat, hogy Washington az iraki konfliktust kiterjeszti a szomszédos országokra. Amerikai tisztségviselők szerint azonban a terv csak az Irakon belüli hálózatokra vonatkozik.