Jordánia békés nukleáris programot szeretne

Jordánia békés célú nukleáris programot szeretne megvalósítani - nyilatkozott II. Abdalláh király a Háárec izraeli napilap pénteki számában. Washington máris elfogadhatónak nevezte a tervet.

  • MTI MTI
Jordánia békés nukleáris programot szeretne
Abdalláh Kijelentése olyan időpontban hangzott el, amikor az arab világban egyre nagyobb az aggodalom az iráni nukleáris dúsítási programmal kapcsolatban, amely Teherán szerint békés célú, míg a Nyugat attól tart, hogy inkább katonai.
 
A hásimita uralkodó hangoztatta, hogy békés célú és kifejezetten energiatermelést szolgáló nukleáris programot szeretnének. "A nukleáris kérdésben megváltoztak a szabályok az egész térségben - mondta. - Jordánia eddig azon az állásponton volt, hogy legyen a térség atommentes, az elmúlt nyár óta azonban mindenki nukleáris programot kíván megvalósítani."
 
Jordániában, akárcsak más szunnita többségű közel-keleti országokban, mint Egyiptom, Szaúd-Arábia, Marokkó és Algéria, érdeklődés mutatkozik a nukleáris energia termelése iránt, részben a síita Irán tervei miatt is. Irán növekvő iraki és közel-keleti befolyása arra késztette két évvel ezelőtt II. Abdalláhot, hogy figyelmeztessen: Teherán síita holdudvart, befolyási területet kíván kiépíteni a térségben.
 
Izrael, amely egyelőre a régió egyetlen nukleárisnak vélt hatalma, kijelentette: nem hagyja, hogy Irán atomfegyvert fejlesszen ki. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök arra szólított fel, hogy töröljék le a térképről Izrael államot.
 
A jordániai uralkodó szerint bármely országnak, amely nukleáris programmal rendelkezik, eleget kell tennie a nemzetközi szabályoknak. Egyben engedélyeznie kell a nemzetközi ellenőrző testületeknek, hogy megbizonyosodjanak arról, "helyes irányban" halad-e az adott ország nukleáris programja.
 
Elfogadhatónak tartja a jordániai elképzelést az amerikai külügyminisztérium. Tom Casey szóvivő a király nyilatkozatának megjelenése után - az arab ország megnevezése nélkül - kijelentette, hogy minden állam, amelyik szigorúan tartja magát az atomsorompó-szerződéshez, jogosult a polgári célú nukleáris technológia kifejlesztésére.