Tetszett a cikk?

Floridában elhunyt televíziós prédikátor volt a műfaj úttörője – aki egyidejűleg nyolcmillió embernek hirdette a képernyőkön keresztül az igét.

Rex Hubard. Rájött a tévé
csodálatos erejére.
88 éves korában a floridai Atlantisban szívtrombózisban elhunyt Alpha Rex Emmanuel Humbard, a világ első televangelistája. „Az emberek túlnyomó többsége nem jár templomba, ezért a televízió az egyetlen lehetőség, hogy elérjük őket” – magyarázta Életem csodái című önéletrajzában az egykori pünkösdista vándorprédikátor, aki az ötvenes évek elején Ohio államban telepedett le, s 1952-től sugározta A holnap katedrálisa című heti műsorát, amelyet a fénykorában nyolcmillióan néztek. A csúcs az 1977-1978-as idény volt, amikor az Egyesült Államokban 378 csatornán ment egyszerre a program (Humbard szerint ennyi adón ugyanazt soha korábban nem nézték), az 1200 külföldi – főleg latin-amerikai, európai és ázsiai – csatornáról nem is beszélve. 1958-ban meg is épült „a holnap katedrálisa”, négymillió dollárból, az ohiói Cuyahoga Falls-ban, üvegből és márványból, 5400 férőhellyel, a roppant tévéstúdió minden kellékével: bársony függönyökkel, gospel-kórussal, hidraulikus forgószínpaddal, sok ezer színes villanykörtével.

A hetvenes évek elején a műsor túlköltekezett, s több millió dollárt a Teamster Union nyugdíjalaptól felvett kölcsönökből finanszíroztak. Ám, mint a New York Times beszámol róla, az ohiói biztonsági hatóságok 1973-ban panaszt emeltek Humbard vállalkozása ellen, amiért a kölcsönért cserébe nyugdíjat ígért híveinek, de nem közölte velük, hogy kifizetésükre nincs fedezete. Humbard szervezete ekkor kénytelen volt bezárni az egyik iskoláját, és kiárusítani az ingatlanait. A pénzügyi egyensúly helyreállt, s a műsor végül csaknem egy fél évszázadon keresztül, 1999-ig volt adásban.

Más ismert televangelistákkal – például Pat Robertsonnal vagy Jerry Falwellel – szemben Humbard nem tartozott a vallásos jobboldalhoz, sőt igyekezett egyáltalán nem politizálni. „Ha a vietnami háborúról prédikálnék, az olyan lenne, mint ha a kováccsal akarnám kihúzatni a fogamat” – nyilatkozta a hetvenes évek elején.

Humbard élőben is nagy sikerrel evangelizált, a brazíliai Sao Paulóban például a legnagyobb labdarúgó stadiont heteken át megtöltötte. Ő mondta a búcsúbeszédet Elvis Presley temetésén is, 1977-ben. De utazott a teljes stábjával is, a világ számtalan tévéstúdiójába – e célból több nagyobb repülőgépet is tartott. 1982-ben Floridába költözött, egyebek közt azért, hogy onnan szervezze a latin-amerikai evangelizációt. Utána 12 évig Kaliforniában működött, majd visszaköltözött Floridába, ahol szeptember 21-én halt meg. Holttestét Ohióban, A holnap katedrálisában ravatalozzák fel 29-én. Számítani lehet rá, hogy a búcsúztatón a tévétársaságok kamerái is jelen lesznek.

Gerlóczy Ferenc

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!