szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió arra inti Törökországot, hogy ne vesse be hadseregét Észak-Irakban, az ott menedéket kereső kurd gerillák ellen.

"Nem örülnénk semmiféle dolognak, ami tovább bonyolítja Irakban a biztonsági helyzetet, s ezt meg is üzentük török barátainknak" - jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

Elemzők szerint nagyarányú, határon túli török invázió nem valószínű, de Tayyip Erdogan miniszterelnök kormánya minden esetre felhatalmazást fog kérni rá. Ha mégis elrendeli, ez rontani fog viszonyán az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval, s a térség stabilitását is aláássa. Az intervenció ugyanakkor azokat fogja erősíteni, akik ellenzik Törökország uniós csatlakozását.

Az unió illetékes bizottsága a jövő hónapban teszi közzé legfrissebb jelentést arról, hogy Ankara hol tart a felkészüléssel a csatlakozásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egyre kevesebb török akar uniós polgár lenni

Jelentősen csökkent az EU-csatlakozás támogatottsága Törökországban: egy csütörtökön közzétett közvélemény-kutatás szerint a törökök mindössze 40 százaléka pártolja hazája uniós tagságát, míg egy évvel ezelőtt még a megkérdezettek több mint fele nyilatkozott pozitívan a kérdésről.

MTI Világ

A török államelnök a reformok folytatását ígérte

Törökországban folytatódnak a jogi és gazdasági reformok, a kormány kötelezte magát az alapvető emberi jogok teljes betartására - jelentette ki Abdullah Gül török köztársasági elnök szerdán Strasbourgban.