szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világon tíz ember közül legalább egy rendszeresen ad kenőpénzt, több országban azonban tízből több mint hét ember, és a törvényhozói és a pártkörökben, továbbá a rendőrség és a bíróságok világában a legjellemzőbb a vesztegetés, állapítja meg a Transparency International (TI), a korrupció elleni küzdelem nemzetközi szervezete.

Friss jelentéséhez több mint 60 ezer embert kérdezett meg a világ 60 országában idén ősszel. A megkérdezettek körülbelül fele úgy érzékeli, hogy a korrupció erősödik. A Transparency International (TI) vezetője szerint számos államban tapasztalható, hogy a vesztegetési körben ott vannak a rendőrök és a jogszolgáltatás emberei is, általában ők igénylik a kenőpénzt. A velük kapcsolatba került emberek mintegy negyede él is a lehetőséggel.
 
A jelentés jól mutatja, hogy sokhelyütt a kispénzűek borravalóval szerzik meg azt a szolgáltatást, elbánást, amely máskülönben ingyen járna nekik: ezt "a szegények adójának" lehet nevezni. Világszerte a legnagyobb jövedelműek vesztegetnek közvetlenül a legkisebb arányban.
 
A kameruniak 79 százaléka veszteget, és Kambodzsában vagy Albániában is meghaladja a kenőpénzt fizetők aránya a 70 százalékot. Afrikában egészében 42 százaléka a megkérdezetteknek vallotta azt, hogy érintett volt vesztegetésben.
 
Az új EU-tagok közül Romániában 33 százalékos, Csehországban 13 százalékos, Bulgáriában 7 százalékos a vesztegetők aránya a TI felmérése szerint. Lengyelországban elvégezték a felmérést, de az adatfelvétel nem részletezett problémái miatt nem közölték az eredményt. A többi új EU-tagországban, közte Magyarországon nem készített felmérést a TI.
 
Az EU régi, nyugat-európai tagországaiban kevésbé jellemző a korrupció, a lakosság 1-2 százalékát érinti, és hasonló a helyzet az Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Koreában is, legalábbis  a mostani TI-felmérés szerint.
 
Ázsia egészét nézve a lakosság bő ötöde érintett, a TI szerint 22 százaléka, jóllehet tavaly egy hasonló felmérés alkalmával 15 százalékot mértek csupán. Délkelet-Európában is hasonlót tapasztaltak: tavaly 8 százalékos volt a vesztegetési ráta, az idén 12 százalékos. Oroszországban 17 százalékos, Ukrajnában 30 százalékos a ráta a TI szerint.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Kenőpénzzel olajozott Gripenek?

Ismerve az eddigi parlamenti vizsgálatok tapasztalatait, aligha várhatjuk, hogy jogalkotóink majd fényt derítenek a Gripen-ügy homályos pontjaira. Büntetőjogi relevanciájú hazai szálról pedig jelenleg nincs tudomásunk. Így - jobb híján – csak a rendelkezésünkre álló tényekből kiindulva szemlézhetjük e beszerzés igencsak váratlan és necces fordulatait.

hvg.hu Itthon

Die Presse: az MSZP kenőpénzt kapott a Strabagtól

Az osztrák Die Presse mai száma újabb bizonyítékokkal kívánta alátámasztani tegnapi állítását: az M5-ös építésében részt vett Strabag cég az Eurocontact vállalaton keresztül 2004-ben mintegy 15 millió eurót, azaz 4 milliárd forintot továbbított a magyar koalíciós pártoknak, jórészt az MSZP-nek. Egy- a hvg.hu birtokába került és kivonatosan ismertett- belső feljegyzés név szerint is említi Puch Lászlót, az MSZP korábbi pénztárosát. Az MSZP szóvivői irodája viszont cáfolta, hogy a párt a Strabagtól vagy az Eurocontacttól pénzt kapott volna.

hvg.hu Itthon

Gripen-bizottság: nem vizsgálták, volt-e kenőpénz

Az SVT svéd televízió nyári tényfeltáró műsora után a New York Times is úgy értesült, hogy a BAE Systems brit hadiipari csoport több millió dollárt fizetett hat évvel ezelőtt magyarországi pártoknak azért, hogy vele kössenek szerződést vadászgépek beszerzéséről. A kormány "Gripen-bizottságának" elnöke, Vadai Ágnes szerint ennek kivizsgálása nem tartozott a feladataik közé.

Hét nap

RENDŐRI KENŐPÉNZ

Kétmillió forint kenőpénzt vett volna át hétfőn este a budapesti Harmat utca és a Kőrösi Csoma Sándor utca sarkán a X.