szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok korábbi ENSZ-nagykövete élesen bírálta az amerikai hírszerzés által Irán atomprogramjáról készített jelentést. Egy izraeli munkapárti politikus silánynak nevezte a dokumentumot, s úgy véli, Irán továbbra is veszélyes.

John Bolton, aki az iszlám köztársasággal szembeni kemény fellépés hívei közé tartozott hivatali idejében, a Der Spiegel hírmagazin hétfőn megjelenő friss számában úgy fogalmazott: a jelentés a titkosszolgálatok által szervezett "kvázi-puccs" George Bush elnök ellen. "Ez politika a javából, amely titkosszolgálati információnak álcázza magát" - idézte a német hírmagazin Bolton szavait. A volt ENSZ-nagykövet úgy véli, hogy a hírszerző szolgálatok elégedetlenek a washingtoni kormány irányvonalával, s ez az elégedetlenség tükröződik elemzéseikben és cselekedeteikben.

A 16 titkosszolgálat jelentése meglepő fordulatnak bizonyult az Iránnal szembeni amerikai politikában. Szerzői ugyanis - a korábbi washingtoni állításokkal szemben - megállapították, hogy az iszlám köztársaság már 2003 őszén felhagyott atomfegyver előállítását célzó törekvéseivel.

Silány munka?

Silánynak minősítette egy izraeli politikus szombaton az Iránról készített amerikai titkosszolgálati jelentést, amely szerint Teherán 2003-ban felhagyott nukleáris fegyverprogramjával. Efráim Szneh munkapárti képviselő, egykori védelmi miniszterhelyettes az izraeli állami rádióban kifejtette, hogy az amerikai dokumentum nem tulajdonít kellő súlyt Irán folytatódó urándúsításának és az Izraelnek címzett fenyegetéseknek.

A jelentés megnehezíti az Egyesült Államoknak, hogy szigorúbb ENSZ-szankciókat követeljen Irán ellen, továbbá kibúvót szolgáltat azoknak az országoknak, amelyek nem akarták fokozni a nyomást Teheránra - vélte Szneh. "Azok, akik nem akarnak csatlakozni az amerikai indítványhoz, most lobogtathatják ezt a jelentést" - hangoztatta a képviselő, aki szerint az amerikai jelentés "nagyon selejtes".

Úgy vélte Irán továbbra is fenyegetést jelent Izrael létére. "Nincs szükségünk pótlólagos bizonyítékokra. Csak oda kell figyelni arra, amit az iráni vezetők mondanak, ...akik elkötelezték magukat Izrael megsemmisítése mellett". Az amerikai jelentés Szneh szerint arra figyelmezteti Izraelt, hogy "létkérdésekben csak magára számíthat". Arra kérdésre, vajon ez azt jelenti-e, hogy Izrael esetleg egyedül lépne fel Iránnal szemben, a szigorúbb gazdasági szankciók szükségességét hangoztatta a munkapárti honatya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Irán mégis leállt

Teherán még 2003-ban leállította nukleárisfegyver-programját, és azóta sem folytatta - áll az amerikai hírszerzési...

MTI Világ

Irán nem fejleszt atomfegyvert, de uránt dúsít?

Irán nemzetközi diplomáciai nyomásra már 2003 őszén felhagyott atomfegyver-fejlesztési programjával - derült ki egy hétfőn Washingtonban nyilvánosságra hozott titkos hírszerzési dokumentumból.

MTI Világ

Iráni válság: konfrontációs esélylatolgatás

Az Egyesült Államok évek óta kapta a belső és külső ösztönzést ha nem is Irán lerohanására, de atomlétesítményeinek kiiktatására, nem különben ötleteket saját egyoldalú katonai akciójának nemzetközi jogi indoklására.