Tragikomikus belpolitikai helyzet

A romániai politikai életben mostanában túl nagy a „zaj”, a politikai erők közötti küzdelem elvonja a figyelmet az ország legsürgetőbb kérdéseiről, azok megoldásáról, márpedig a romániai magyarság képviselőinek ezekre kell összpontosítaniuk, megfelelő jelölteket állítva a helyhatósági és parlamenti választásokra – fejtette ki szombaton Marosvásárhelyen Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.

  • MTI MTI
Tragikomikus belpolitikai helyzet

A szervezet „miniparlamentjének” a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) ülésén Markó tragikomikusnak nevezte a mai romániai belpolitikai helyzetet, amelyben a politikai osztály tagjai az ország valódi problémáinak megoldása helyett vakon harcolnak egymással a nagyobb hatalom birtoklásáért. 

Márpedig szerinte ebben az időszakban számos fontos kérdést kell hosszú távon rendezni, ilyen az energiaügy, az oktatás, az a egészségügy és az infrastruktúra. arkó úgy véli: beszélni kell olyan kényes kérdésekről is, mint amilyen Koszovó ügye. Ennek rendezési módja szerinte precedensértékű lesz, de nem abból a szempontból, hogy e tartomány függetlenné válik-e vagy sem. Olyan értelemben jelenthet precedenst, hogy a nemzetközi közösség egy kényes etnikai kérdésbe hajlandó-e beleszólni és kikényszeríteni valamilyen megoldást. Precedens lesz abban is, hogy milyen megoldás születik a koszovói szerbek számára – tette hozzá.
 
A romániai magyarságnak megfelelően kell kamatoztatnia az európai parlamenti választások tanulságait, értelmeznie kell az eredményeket – közölte az RMDSZ-elnök. Markó szerint az RMDSZ-nek a nyitottság, az értékek és a párbeszéd jegyében kell készülnie a helyhatósági választásokra. Párbeszédet kell folytatnia civilekkel, értelmiségiekkel, pedagógusokkal, egyházakkal, a romániai magyar társadalom minden szeletével. „Az RMDSZ-en kívüli szerveződésekkel sem hagyjuk abba a párbeszédet, de látni kell, hogy kivel lehet, kivel tudunk és kivel érdemes. Ameddig e szervezetek konfrontációra törekszenek, addig nehéz párbeszédet folytatni velük” – szögezte le Markó Béla.

Ezt követően az ülésen hat ellenszavazattal, tizenkét tartózkodás mellett megvonta a politikai bizalmat Toró T. Tibortól, mert Toró az európai parlamenti választások előtt a rivális Tőkés László oldalán az RMDSZ ellen kampányolt.Az érintett közölte, sajnálja, hogy a szövetség úgymond még mindig az ő megbüntetésével van elfoglalva. Toró szerint most annak a kérdésnek lenne elsőbbsége, hogy a romániai magyarságnak kiegyensúlyozott és erős képviselete legyen mind a helyhatóságok, mind a romániai parlament szintjén, erről kellene tárgyalásokat folytatni a „többpólusú politikai mezőben”.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.