Haraszti: hadjárat a szólásszabadság ellen

Sok helyen veszélyben a sajtószabadság - figyelmezett pénteken Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője.

  • MTI MTI
Haraszti: hadjárat a szólásszabadság ellen

 

"Egyes országokban valóságos hadjáratot folytatnak jelenleg a szólásszabadság ellen" - hangoztatta egy bécsi pódiumvitán, amelyet abból az alkalomból rendeztek, hogy tíz éve létezik az EBESZ sajtószabadság-képviselőjének hivatala.

Számos országban félemlítenek meg, fenyegetnek, nyomnak el, gyilkolnak meg újságírókat - mondta, utalva az utóbbi években megölt Anna Politkovszkaja orosz, Hrant Dink törökországi örmény és Elmar Huseynov azerbajdzsáni újságíró esetére. Hangsúlyozta: az állami cenzúra is az erőszak egyik formája, mert "bűnözőkként, a társadalom ellenségeiként" lehet beállítani általa a média képviselőit. Ezért tartja örvendetesnek, hogy hivatala révén közvetlenül külügyminiszterekhez fordulhat, és állásfoglalást kérhet tőlük a sajtószabadsággal kapcsolatos ügyekben - mondta a diplomaták és újságírók részvételével rendezett pódiumvitán.

Marc Perrin de Brichambaut, az EBESZ főtitkára elismeréssel szólt a hivatal tízéves fennállása alatt végzett munkáról.

A bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) gratulált az évforduló alkalmából. David Dadge igazgató tekintélyes és fontos intézménynek nevezte az EBESZ sajtószabadság-képviselőjének hivatalát.

Haraszti Miklós 2004 óta tölti be tisztségét a bécsi központú szervezetnél.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?